אבולוציה חסידית

אמני המוזיקה החסידית מכל הזמנים בקליפ פארודי חדש, מלחין 'בן פייגא' ממשיך לשיר לרבי נחמן והטראנס החדש של דאב, ברוך השם.

עוזיאל סבתו , ט"ו בתמוז תשע"ז

האבולוציה של המוזיקה החסידית
האבולוציה של המוזיקה החסידית
צילום: מתוך הפייסבוק של בני פרידמן

קליפ פארודי | בני פרידמן ומאיר קאי | Evolution Of Jewish Music

שילוב של היסטוריה, מוזיקה והומור.

כוכב הרשת האמריקאי, מאיר קאי, שרק בשנה שעברה קרע את הרשת עם הסרטון 'האבולוציה של ריקודי בר-מצוות', עושה זאת שוב, והפעם מגייס אליו את הכוכב החסידי בני פרידמן.

חיקויים, תלבושות ועיבודים לפי התקופה. בני ומאיר עוטים מסכות, מחליפים קולות ומתחפשים לכל הכוכבים שהובילו את המוזיקה היהודית של העשורים האחרונים למה שהיא היום – אוף שימחעס, יעקב שוואקי, היום השמיני, יוסל'ה רוזנבלט, בנציון שנקר, מתיסיהו, הרב שלמה קרליבך, החבר'ה, מרדכי בן דוד ואפילו 'ישיבה בויס', כולם זכו לדמויות משלהם בקליפ המדהים הזה שמעלה נוסטלגיות, חיוכים והנאה.

ומי לא נמצא? האמנים המזרחיים (פייטנים, חזנים ובעלי גוון קול מזרחי) ואמני המוזיקה היהודית הישראלית-המתחדשת (ישי ריבו, חנן בן ארי, אודי דוידי, הרזאלים, הבנאים וכו').

רק תקנו את הכותרת ל'האבולוציה של המוזיקה החסידית' והכל יהיה בסדר:

קליפ | הריני מקשר | מאיר רוזנברג

אני חושב שרבי נחמן מברסלב הוא הרב שלכבודו נכתבו הכי הרבה שירים, יותר מכל אדמו"ר אחר.

כמעט ואין יום שחולף בלי שחסיד ברסלב ממקום כלשהו בעולם מעלה ליוטיוב את הגרסה המוזיקלית שלו לרבי, אם זה בטראנס, בפופ או בבלדת געגועים, כמו שעשה היום מאיר רוזנברג (יוצר הלהיט 'בן פייגא' ועוד).השיר עמוס בגיטרות ובהקשות קלידי פסנתר תכופות כמיטב הקלישאה הבלדית-חסידית. הוא מלווה את המילים המפורסמות הלקוחות מההקדמה לתיקון הכללי – "הריני מקשר עצמי... לרבנו הקדוש... נחמן מברסלב", לחן בעייתי מאוד ולא ברור, בעיקר בגלל הסחיבות והתנודות הווקאליות המציקות כמעט בכל מילה, אך גם בשל החזרה המשעממת על אותן תיבות מוזיקליות שלא לוקחות את השומע לשום מקום מחוץ למקום שבו הוא עמד ואליו הוא חוזר שוב ושוב.

"לא משנה מי אתה או איך אתה נראה, יש רבי שמקבל את כולם", כך בתיאור הסרטון והקליפ, שבו מוצגים 'כל עם ישראל' – חרדים יותר, חרדים פחות וחרדים רגילים, שרים בדבקות יחד לרבי נחמן.

אני בטוח שהרבה אהבו, אני עייפתי מקליפי-קלישאות כאלו:

חדשיר | ברוך השם | זושא, פומפדיסא ומאט דאב

לסיום, משהו קצת אחר. 'המרענן הרשמי של הקיץ' כמו שאוהבים השדרנים להבטיח.

את 'זושא' אתם מכירים, דיברנו עליהם לא מעט בטור הזה ובמקומות נוספים. הלהקה הייחודית מארצות הברית חברה לחברים המוכרים קצת פחות (גם לי)- פומפדיסא ואמן המוזיקה האלקטרונית המטריף שגילה ליפא שמעלצר ליוטיוב – מאט דאב (בין היתר המעבד של הלהיט 'בן פייגא', של האמן מהפסקה הקודמת) ויחד הוציאו את 'ברוך השם', שיר 'זושאי' טיפוסי שבן רגע הופך לטראנס מפמפם שלפחות לי אינו מצליח לצאת מהראש, ולא שלא ניסיתי.