אבי גבאי: נדאג לדימונה ולא רק לעמונה

היו"ר הנבחר של מפלגת העבודה נשא את נאום הניצחון שלו. הוא הפציר ביצחק הרצוג להישאר יו"ר האופוזיציה ובעמיר פרץ לפעול לאחדות.

חזקי ברוך , ט"ז בתמוז תשע"ז

אבי גבאי
אבי גבאי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

היו"ר הנבחר של מפלגת העבודה, אבי גבאי, נשא הערב (שני) את נאום הניצחון שלו, ולא חסך בביקורת מראש הממשלה נתניהו.

"מפלגת העבודה נתנה בי אמון ואני מבטיח להיות נאמן לשליחות הציבורית שקיבלתי. הלילה אנחנו חוגגים ניצחון - ואחריו יגיע יום של תקווה לעם ישראל. זה יום של ניצחון התקווה, יום של חזרה לשפיות ולערכים שלנו, יום של חמלה וראיית הזולת", אמר גבאי.

גבאי ציין כי "מפלגת העבודה אמרה הלילה את דברה. היא ביטאה היום שינוי שמנשב בעם כולו. מפלגת העבודה בחרה בדרך חדשה. חברות וחברי המפלגה, קולותיכם נשמעו. הבעתם את רצונכם במנהיגות חדשה והנה אני לפניכם".

היו"ר החדש דיבר על החזון שלו, לקיים "מנהיגות שדואגת גם לדימונה - ולא רק לעמונה. מנהיגות שמסוגלת לפתור אירוע של ילדים חולי סרטן בבית חולים הדסה. פשוט מסוגלת לקבל החלטות. זה מה שאנחנו צריכים. מנהיגות ישרה, שבה עורך הדין שלך לא יכול לייצג חברת צוללות שמנהלת משא ומתן איתך. הוא לא יכול. מנהיגות שפועלת באומץ לב לשלום. לא עוד שלטון שעסוק במשחקי האשמות מול הפלסטינים".

הוא פנה ליו"ר היוצא ואמר, "ידידי, יצחק הרצוג, יו"ר המפלגה אני בטוח שתעביר את המקל ותצעד לצידי בהמשך הדרך. אשמח אם תמשיך לשמש כיו"ר האופוזיציה בכנסת ישראל".

גבאי הוסיף פנייה גם למועמד אותו ניצח. "לחברי וידידי ח"כ עמיר פרץ. שוחחנו לפני שעה קלה ואני חוזר על קריאתי - בוא ונשלב כוחות, אני זקוק לך לצידי. אני זקוק לניסיונך ולחוכמתך. אני קורא לך ולשאר המועמדים בואו כי רק ביחד ננצח".

"מהיום המילה מחנה זרה לנו. לא יהיה מחנה גבאי במפלגת העבודה. מהרגע הזה יש רק מחנה אחד - מפלגת העבודה. מחר מתחיל מסע הבחירות להחלפת השלטון בישראל", סיכם גבאי.

גבאי זכה הערב (שני) בראשות המפלגה לאחר שגבר על ח"כ עמיר פרץ. גבאי קיבל את תמיכתם של 52% מחברי המפלגה וזכה ב-16,080 קולות. ח"כ פרץ קיבל 47% מקולות מתפקדי העבודה המהווים 14,734 מצביעים.

ניצחונו של גבאי נחשב להפתעה במערכת הפוליטית, שכן פרץ נתמך הן על ידי ההסתדרות והן על ידי היו"ר המודח של המפלגה, ח"כ יצחק הרצוג.

עם זאת, מתפקדי המפלגה רצו כנראה להעמיד בראשם דמות חדשה, שטרם שימשה בתפקיד - וגבאי, שנתמך על ידי חברי כנסת כמו שלי יחימוביץ' ואיתן כבל, זכה באמון המתפקדים.

ח"כ עמיר פרץ והיו"ר הנבחר של מפלגת העבודה, אבי גבאי, שוחחו בטלפון לאחר שנודעו התוצאות. פרץ בירך את גבאי על נצחונו, והיו"ר החדש ענה לו, "אני רואה בך שותף מרכזי למשימה: החלפת שלטון נתניהו".

פרץ הגיב להפסד ואמר, "היה פה מסע מדהים. אלפי אנשים מאמינים נסחפו לתוך המסע הזה, שכולו היה התנדבות יוצאת מן הכלל. מי שלא יודע להפסיד לעולם לא ינצח. לכן אנחנו מקבלים את התוצאה. המפלגה היא דמוקרטית, בדמוקרטיה הדבר החשוב הוא לקבל את ההכרעות הדמוקרטיות".

יחימוביץ' הגיבה הערב בסיפוק רב לבחירה. "בחירתו של אבי גבאי היא הישג מדהים ומרגש המעיד יותר מכל על כך שמפלגת העבודה היא מפלגה חפצת חיים, חכמה ודמוקרטית שיכולה לשמש דוגמא ומופת למערכת הפוליטית בישראל. זכינו ביו"ר מפלגה נקי כפיים, אמיץ ויוצא דופן בכישוריו, ומחר נקום לבוקר של תקווה".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ומפלגת העבודה היוצא, יצחק הרצוג, שוחח עם אבי גבאי מיד לאחר שנודעות התוצאות. "בירכתי אותו על ניצחונו המרשים בפריימריז לראשות מפלגת העבודה. הבהרתי לו כי אתייצב לצידו לסייע לו בכל דרך לחיזוקה של מפלגת העבודה והחלפת השלטון. שיהיה בהצלחה. שוחחתי גם עם עמיר פרץ ובירכתי אותו על מערכת הבחירות המרשימה שניהל".

ח"כ ציפי לבני אמרה, "אני מאחלת הצלחה מעומק הלב. כפי שהקמת המחנה הציוני על ידי כיו"ר התנועה ועל ידי הרצוג כיו"ר העבודה היא זו שיצרה את התקווה הגדולה וההישג המשותף בבחירות הקודמות - המשימה המשותפת שלפנינו כעת היא ליצור תקווה מחודשת ואמיתית להחלפת השלטון ולהציע לדרך אחרת, טובה יותר לישראל ולאזרחיה".

"עתה אחרי שמפלגת העבודה סיימה את ההליך הדמוקרטי בתוכה - עלינו לפנות יחד לציבור ולהרחיב את השורות לגוש גדול שיהיה כתובת לאותו ציבור אדיר בישראל, המאמין בדרכינו ושואף להחליף את השלטון ואת דרכו", דברי לבני.

גבאי כיהן בעבר כשר להגנת הסביבה מטעם מפלגת 'כולנו' של משה כחלון, חרף העובדה שלא רץ ברשימה ולא נבחר לכנסת. בבחירות האחרונות שימש כראש מטה השטח של המפלגה. רק מאוחר יותר התפקד לעבודה.

בעבר, משנת 2007 ועד שנת 2013 שימש בתפקיד מנכ"ל בזק. לפני כן כיהן גם בתפקיד מנכ"ל בזק בינלאומי. בעברו עבד מספר שנים באגף התקציבים באוצר.