שילוב בנות בגדודים - פוגע בצה"ל

יו"ר הפורום לחוסן צה"ל מתייחס להשעייתו של מפקד גדוד הקרקל. לדבריו, לוחמות נפצעות קשה במהלך המסלול ואיתו גם המוכנות לשעת מבחן.

עוזי ברוך , י"ז בתמוז תשע"ז

רז שגיא
רז שגיא
צילום: חזקי ברוך

אל"מ במיל' רז שגיא, יו"ר הפורום לחוסן צה"ל, הגיב להחלטת מפקד פיקוד הדרום להשעות את מפקד גדוד הקרקל בשל החשד ליחסים בלתי הולמים בהסכמה במסגרת יחסי מרות.

"טוב נעשה כולנו, אם לא ננצל אירוע מצער שכזה, שאפילו אין אנו יודעים עדיין את טיבו האמיתי, בכדי להסיק מסקנות פזיזות בדבר שילובן של הלוחמות בגדודים המעורבים", אמר שגיא.

לדבריו הבעייתיות בשילוב בנות בגדודים הקרביים לא קשורה למעשיו של מג"ד כזה או אחר, ''אלא לעובדה שחצי מהלוחמות נפצעות פציעות קשות במהלך המסלול, דבר שמסכן את הלוחמות במידה בלתי סבירה ומביא להנמכת סרגל המאמצים ואיתו גם לפגיעה במוכנות היחידות לרגע המבחן".

''קרקל'' הוא גדוד חי"ר המשלב לוחמים ולוחמות יחד ופועל בערבה. הגדוד כפוף לחטמ"ר שגיא אשר בעוצבת אדום של פיקוד הדרום. גדוד קרקל הוקם במטרה לשלב נשים במערך הלחימה של צה"ל. הגדוד מורכב ביחס של כשליש גברים ושני שלישים נשים.

מאז הקמתו בשנת 2004, גדוד הקרקל שנוי במחלוקת בשל העובדה ששילוב הנשים במערך הלוחם מחייב הורדת הרף של התנאים הפיזיים הדרושים להכשרת הלוחמים בגדוד. הדבר עלול לפגוע במבצעיות של הגדוד וביכולתו לנצח במלחמה.