סוף סוף: העולים מרוסיה יזכו לפנסיה

חמישים אלף ישראלים יוצאי רוסיה יקבלו תשלומי פנסיה על שנות עבודתם ברוסיה. ההסכם שנחתם הבוקר ייכנס לתוקף באוקטובר 2017.

חזקי ברוך , י"ז בתמוז תשע"ז

  השר חיים כץ
השר חיים כץ
צילום: לשכת השר

שר העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד) חתם על הסכם עם שר הרווחה הרוסי מקסים טופלין, ליישום אמנה בינלאומית לביטחון סוציאלי.

מדובר בהסכם מנהלי לביצוע האמנה לביטחון סוציאלי בין רוסיה וישראל, ובמסגרתו לראשונה יקבלו מעל לחמישים אלף ישראלים יוצאי רוסיה תשלומי פנסיה על שנות עבודתם ברוסיה. ההסכם ייכנס לתוקף באוקטובר 2017.

בטקס החתימה השתתפו גם השרים זאב אלקין וסופה לנדבר. החשיבות של האמנה וההסכם הנלווה לו מתבטאת בכך שהיא מבטיחה רציפות ושמירת זכויות בתחום הביטחון הסוציאלי למבוטחים תושבי שתי המדינות העוברים ממדינה למדינה.

המשמעות המעשית של הסכם זה הינה קבלת פנסיה מרוסיה לאזרחי רוסיה המתגוררים כיום בישראל ושעומדים בתנאי הזכאות. מדובר על מי שעלו לארץ עד שנת 1993. בנוסף, מאפשרת האמנה המשך תשלום קצבת אזרח ותיק לאזרח ישראלי שמתגורר בפדרציה הרוסית.

שר העבודה והרווחה כץ בירך על חתימת האמנה ואמר "העולים מרוסיה החיים בישראל יוכלו סוף סוף למצות את הזכויות המגיעות להם בזכות עבודתם לפני עלייתם ארצה. גם כך לרובם אין פנסיה בארץ עקב שהותם הקצרה ומשום שלא עבדו מספיק בארץ ולכן גם לא צברו זכויות פנסיוניות בישראל.

''קצבת הפנסיה שיקבלו מחו"ל תסייע להם מאוד. אני מודה לכל השותפים להתווית ההסכם ואישרו, לראש הממשלה בנימין נתניהו, לנשיא ולדימיר פוטין, ולשרים זאב אלקין, אביגדור ליברמן וסופה לנדבר", הוסיף כץ.