ראיון מיוחד
המבחן של השר ישראל כץ לגבאי ולפיד

השר ישראל כץ מניח את הצעתו להכללת גוש עציון מעלה אדומים וגבעת זאב במטרופולין ירושלים: נראה אם גבאי ולפיד יתנגדו לחיזוק הבירה.

שמעון כהן , י"ז בתמוז תשע"ז

לחזק את ירושלים. השר כץ
לחזק את ירושלים. השר כץ
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

שורת סוגיות מדיניות ואזוריות עלו בשיחה שקיימנו ביומן ערוץ 7 עם שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, ובהן הצעתו להקמת מטרופולין ירושלים שהונחה על שולחן הכנסת, המציאות המורכבת ברצועת עזה, ההתיישבות ועוד.

את השיחה פתחנו בהתייחסות לסנסציה הפוליטית במפלגת העבודה עם היבחרו של השר לשעבר אבי גבאי לראשות המפלגה.

"האמת היא שלא העמקתי בעניין. הייתי עסוק בכמה דברים חשובים...", אומר כץ. "אני שמח שיש הליך דמוקרטי שמאפשר למפלגות לשקף את העמדות שלהן. הוא נבחר ויהיה שם בראש מפלגה שיש לו בה הרבה מה לעשות. מטבע הדברים אני מתרכז בעשייה הממשלתית ובליכוד. המרחק מלפגוש אותו עדיין
"האמת היא שלא העמקתי בעניין. הייתי עסוק בכמה דברים חשובים..." (כץ על בחירת גבאי לראשות העבודה)
רב".

באשר לעובדת היותו של גבאי אזרח שאינו חבר כנסת מציין השר כץ כי בליכוד מהלך שכזה לא היה מתרחש, שכן מועמדי הליכוד הם תמיד כאלה שיוכלו לשמש כראשי ממשלה, ובשל כך הם תמיד חברי כנסת, "כי הליכוד רואה את עצמו תמיד כמפלגה שמובילה את המדינה".

על שולחן הכנסת הונחה הצעת חוק "ירושלים רבתי", שאותה יזם השר כץ. ההצעה, שנועדה לחזק את מעמדה של ירושלים כבירת ישראל השלמה והמאוחדת, תוגש על ידי ח״כ יואב קיש וחברי כנסת נוספים בימים הקרובים והשר כץ מתייחס ובאריכות לסוגיה זו. השאלה הראשונה שהוא נשאל היא אם צירופם לירושלים של אזורים הנתונים במחלוקת בעיני השמאל ובעיני העולם, לא תחליש את מעמדה של ירושלים.

כץ מבהיר: "זו דרך מעניינת להציג את הדברים. אני מבקש לחזק את ירושלים. מנסים להציג את ההצעה כמחלוקת, אבל הגשתי אותה כבר לפני עשר שנים כשאולמרט היה ראש ממשלה והיא לא עברה. עכשיו אנחנו מגישים אותה במלאת חמישים לירושלים. חשבתי שנכון לחזק את ירושלים ולהבטיח את הרוב היהודי בירושלים ומנסים לערער על השייכות של העם היהודי לירושלים".

לזאת הוא מוסיף ואומר בגלוי כי בהצעתו זו יש גם "הצהרה מדינית חשובה ביותר. השינוי הוא שמעבר להצעה שהונחה לפני חודשים, חשבתי שכרגע קשה להחיל ריבונות על הישובים בסביבת ירושלים אבל מצד שני חשוב לחזק אותם, ולכן הוצאנו את סעיף הריבונות אבל אנחנו מוסיפים את האזורים הללו כשייכים לירושלים ועם זה תהיה להם עצמאות מוניציפאלית, כמו בלונדון ופריז".

על התכנית לפרטיה מסביר השר כץ כי "בנושאים המרכזיים כמו רשות תחבורה, תעסוקה, תיירות וחינוך ניתן להתייחס באופן מרוכז ובמקביל כל רשות תנהל את ענייניה. התוצאה היא עוד 150 אלף תושבים יהודים שמצטרפים לירושלים".

"יחד עם זאת החלטתי להוסיף לחוק את הקמתה של רשות מוניציפאלית לאותן שכונות ערביות ירושלמיות שהן מחוץ לגדר, שהן שטח הפקר מוחלט, שתוקם להם רשות מוניציפאלית שתהיה חלק
"בשמאל מתעצבנים. אפילו גבאי, הם רוצים לחלק את ירושלים ולהיפטר מהשכונות הערביות. אני מתכוון שהחוק יעלה לוועדת שרים לחקיקה. אתייצב במלוא העוצמה ואעמוד על כך שהחוק יאושר בוועדה ויבוא להצבעה כבר בשבוע הבא. גבאי אמנם לא חבר כנסת אבל הוא יצטרך להנחות את המפלגה שלו. אני רוצה לראות את לפיד ומפלגת העבודה שטוענים שכל האזורים האלה בכל הסדר יהיו חלק ממדינת ישראל, נראה אם הם לא יתמכו בזה. זה יהיה המבחן הראשון של אבי גבאי".
מירושלים רבתי. אנחנו לא פוגמים בשלמות ירושלים ואנחנו רוצים לטפל באוכלוסייה הזו. כלומר, כל מי שכבר בירושלים לא משתנה מעמדו, למעט תוספת של 150 אלף יהודים".

"בשמאל מתעצבנים", אומר השר כץ ומוסיף: "אפילו גבאי, הם רוצים לחלק את ירושלים ולהיפטר מהשכונות הערביות. אני מתכוון שהחוק יעלה לוועדת שרים לחקיקה. אתייצב במלוא העוצמה ואעמוד על כך שהחוק יאושר בוועדה ויבוא להצבעה כבר בשבוע הבא. גבאי אמנם לא חבר כנסת אבל הוא יצטרך להנחות את המפלגה שלו. אני רוצה לראות את לפיד ומפלגת העבודה שטוענים שכל האזורים האלה בכל הסדר יהיו חלק ממדינת ישראל, נראה אם הם לא יתמכו בזה. זה יהיה המבחן הראשון של אבי גבאי".

לדברי השר כץ המהלך אותו הוא מקדם הוא צעד משמעותי בדרך להחלת ריבונות על מעלה אדומים גוש עציון אפרת גבעת זאב וביתר עילית ולשיטתו בהמשך יהיה צורך לקדם ריבונות על כל ההתיישבות ביהודה ושומרון.

על מעמדם של ערביי ירושלים אומר השר כי המהלך שלו אינו משנה את מצבם ואת מעמדם של ערביי ירושלים שמחזיקים בתעודת זהות כחולה ומצביעים לפרלמנט הפלשתיני, ועם זאת "המהלך הזה מבטיח שגם אם ירצו להצביע, ואני שומע על התארגנויות כאלה לקראת הבחירות הקרובות, הפער יהיה גדול ונבטיח את הרוב היהודי בירושלים. זה צעד היסטורי להרחבת גבולות ירושלים, צעד שלא נעשה מאז ימי דוד המלך. חיים רמון ואבי גבאי מדברים על חלוקת ירושלים. בוא נראה מה הוא יגיד על ההצעה הזו, נראה איזו הנחיה הוא ייתן למפלגה שלו כשאני מביא לירושלים 150 אלף יהודים בלי לפגוע הומניטארית בערבים".

ומה באשר לעמדת ראש הממשלה בסוגיה הזו? "הוא מודע להשקפה שלי. ניסיתי לשכנע אותו להחלת ריבונות בעוטף ירושלים, אבל יש לו יתר אחריות. אני הייתי מקבל את ההחלטה הזו כמו שבגין עשה בגולן. אין כאן היבט מדיני. מי יתנגד? מדובר ברעיון מבריק והשמאל פוער פה ללא מענה. אין להם נימוק להתנגד לכך שגוש עציון וכל הישובים הדומים יצורפו לירושלים במבנה מטרופוליני. יש כאן הזדמנות. אם מפלגת העבודה מתכוונת באמת שמעלה אדומים וגוש עציון יהיו חלק ממדינת ישראל, אז שיתמכו".

"תפקידנו ליצור דרכים מקוריות ומעשיות שמאפשרות לחזק את האחיזה שלנו בכל המרחבים. יואב קיש נתן פטור מחובת הנחה לחוק הזה. איילת שקד צריכה, ואדבר איתה על כך, להציב את ההצעה הזו בראש סדר היום וכולם צריכים לתמוך. באחד הימים בשבוע הבא לרכז את כולם לתמוך בחוק, להעביר אותו בטרומית ולהכין אותו בפגרה לקריאה שניה ושלישית".

כץ מספר כי הציג את הצעתו זו בפני תא הכתבים הזרים וגם שם הדברים התקבלו על אוזניים קשובות, למעט טענה שבכך הוא לכאורה שולל את זכות הבחירה מהערבים, טענה אותה שלל מכל וכל. "הטיעון היחיד נגד הוא הרצון להחלשת ישראל, רצון של מי שלא מעוניין לראות את ישראל שולטת בירושלים בכלל. התקשורת הבינלאומית מנסה לטעון שזה פוגע בפלשתינים כי זה מוציא אותם מירושלים אבל זה לא נכון. יוכלו לבחור שם ולרשות המוניציפאלית שלהם".

"אני הולך על צעדים מעשיים שמחזקים את הדברים שאני מאמין בהם. הם אומרים שצריך לוותר על שכונות בירושלים כי יהיה רוב ערבי ואני אומר להם שמצאתי פתרון שקיים כבר בעולם, ללא קיפוח וללא אפרטהייד. המזל הוא שאנחנו בשלטון ואם לא לתכלית כזו הגענו לשלטון אז בשביל מה באתי לחיים הפוליטיים? באתי לחזק את האחיזה שלנו בירושלים בלי יכולת שלהם להתנגד".
הם אומרים שצריך לוותר על שכונות בירושלים כי יהיה רוב ערבי ואני אומר להם שמצאתי פתרון שקיים כבר בעולם, ללא קיפוח וללא אפרטהייד. המזל הוא שאנחנו בשלטון ואם לא לתכלית כזו הגענו לשלטון אז בשביל מה באתי לחיים הפוליטיים?

סוגיה נוספת שעלתה בשיחה עם השר כץ היא יוזמתו הצוברת תאוצה להקמת אי מול רצועת עזה ולהשלים את הניתוק הישראלי מהרצועה. "אחרי תהליך הכואב והנורא של אותה התנתקות שסילקו את כל היהודים מבתיהם, הישובים לא רק שלא הפכו לאתרים תיירותיים אלא שהרעיון המרכזי של שרון לחיבור עזה למצרים נכשל. שר המודיעין המצרי הבהיר לישראל שהם יתנגדו להתנתקות אם לא יבטלו את הסעיף הזה של החיבור בין עזה למצרים והסעיף נמחק".

"חיפשתי דרכים לשינוי המשוואה הזו. אם אנחנו לא שם איך נגרום לכך שלא נהיה אחראים לשני מיליון פלשתינים. זה אבסורד שאנחנו מספקים לעזה אלף משאיות בכל יום במקביל להיערכות מול האיומים שלהם. הגעתי למסקנה שהחלק הזה בהתנתקות לא הושלם בגלל החשש הביטחוני שמונע הקמת נמל בעזה, ואז נולד לי הרעיון של האי שירחיק את הבעיה 5 ק"מ מעזה. יוקם אי בינלאומי במימון בינלאומי עם כוח שיטור בינלאומי ישלוט באי. יהיה שם נמל ומתקני התפלה ומתקנים נוספים. ישראל תהיה אחראית על הים והבידוק הביטחוני. באי תהיה התנהלות אזרחית בלבד".

"דיברתי על זה לפני כשבע שנים והממסד הביטחוני לא תמך. בישיבות הממשלה בצוק איתן אני זוכר את אורי אריאל קורא לאמץ את יוזמת ישראל כץ ומשרד הביטחון החל לתמוך. היום צמרת צה"ל תומכת ברעיון. זה מאפשר להיפטר מאחריות על שני מיליון פלשתינים ובנוסף אם אני יכול לבדל בין שני מיליון פלשתינים בעזה לרש"פ ביהודה ושומרון זה מהלך אסטרטגי ולא רק ביטחוני. לכן לא מקרה שאבו מאזן לא תומך ביוזמה, אבל הוא גם לא יכול להתנגד כי זה עושה טוב הומניטארית לפלשתינים".
כשמשפחות החיילים ביקשו לצמצם את אספקת הדלק אמרו להם שזה יגרום לתסיסה ואולי למלחמה. כשאבו מאזן ביקש קיצצנו את הדלק ויש מחסור בחשמל. זה לא מוסרי

כץ מוסיף בדבריו היבט נוסף ואומר כי בעניין אספקת דלק לרצועה "כשמשפחות החיילים ביקשו לצמצם את אספקת הדלק אמרו להם שזה יגרום לתסיסה ואולי למלחמה. כשאבו מאזן ביקש קיצצנו את הדלק ויש מחסור בחשמל. זה לא מוסרי". לדבריו המשך המציאות הנוכחית תגרום לכך ש"נשקע בעזה יותר ויותר ועזה תשקע בתוך ישראל. מדברים על עובדים מעזה בישראל וכו'. זה לא מוסרי ולא נכון מהבחינה הביטחונית".

ומה באשר לתגובות העולם למיזם זה? "העולם מוחא לי כפיים כי הוא רואה את ההיבט ההומניטארי. הרי אני מסתכל על ההיבט הישראלי האידאולוגי, הביטחוני והמוסרי ואומר להם שאני נותן לאזרחי עזה ולא לחמאס מוצא לעולם. הם מקבלים את הטיעון שאני לא יכול להקים נמל בעזה בגלל הבעיה הביטחונית ואני מציע לשם כך את האי. הוושינגטון פוסט, הניו יורק טיימס, הלה-מונד וכל העיתונות הליבראלית בעולם תומכים. סרטון שהוצאתי מוקרן בכל הרשתות הדיגיטאליות שלהם. גם מדינות ערביות יהיו מוכנות לסייע כי זה שיפור המצב ההומניטארי בעזה ומבחינתנו זה השלמת הניתוק האזרחי והסדרת המצב הביטחוני".