מיכאלי תוקפת: חוק יסוד יעבור במחטף

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכזת האופוזיציה פנתה במכתב חריף ליו"ר הכנסת בעקבות הכוונה להקים ועדה מיוחדת לחקיקת חוק הלאום.

חזקי ברוך , י"ז בתמוז תשע"ז

תוקפת. מיכאלי
תוקפת. מיכאלי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, פנתה היום (שלישי) במכתב חריף ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שבו היא דורשת ממנו לפעול לביטול ההחלטה להקים ועדה מיוחדת לחקיקת חוק הלאום.

נזכיר כי אתמול, בפתח ישיבת סיעת הליכוד, הודיע ראש הממשלה כי חוק הלאום יעבור בכנסת בקריאה ראשונה תוך שבועיים ואף הודיע על הקמת ועדה משותפת להצעת חוק הלאום (הצעת חוק-יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי) בהשתתפות ועדת החוקה, חוק ומשפט וועדת הכנסת, בראשות וועדת הכנסת.

מיד אחר כך שלח יו"ר הקואליציה, חה"כ דוד ביטן, מכתב ליו"ר ועדת הכנסת, חה"כ יואב קיש, בו הוא מודיע כי הוועדה המשותפת תמנה 10 ח"כים מהקואליציה ו-6 מהאופוזיציה.

"חוק יסוד שעוסק בהגדרתה של מדינת ישראל ובזהותה, יעבור במחטף, בוועדת אד-הוק שאינה ערוכה לכך. זאת, תוך רמיסת הכנסת וועדותיה (וועדת החוקה, שהיא המקום המיועד לכך) וכן תוך רמיסת האופוזיציה, שכלל לא שותפה בהחלטה על הקמת וועדה משותפת ובהרכבה", טוענת מיכאלי במכתבה.

לדבריה, "הרכבה של וועדה משותפת זו, מייצג את הדורסנות של הקואליציה את האופוזיציה: 10 חברי קואליציה מול 6 חברות וחברי אופוזיציה בלבד. זאת ועוד: העובדה שראש הרשות המבצעת מודיע מה יהיו מהלכיה והחלטותיה של הרשות המחוקקת מעידה כאלף עדים על האופן המבזה של ראש הממשלה לכנסת ועל הפגיעה החמורה שהוא פוגע בכנסת ובכך באזרחיות ובאזרחים אותם היא אמורה לייצג".

מיכאלי מוסיפה ומציינת, "לצערי, זאת ממש לא הפעם הראשונה שדבר כזה קורה: רק לפני שבועיים החליטה הקואליציה באופן חד-צדדי על הקמת וועדה מופרכת לעניין חזקת הגיל הרך, שוב, תוך רמיסת וועדת החוקה והמנהל התקין של הכנסת ותוך דריסת האופוזיציה, שחברות רבות בה מנהלות את המאבק בסוגיה שנים לפני הכנסת ה-20".

"כיושב ראש הכנסת, שתפקידו לשמור על הבית הזה ובוודאי על זכויות המיעוט בו, אנחנו פונות ופונים אליך כדי שתעצור את ההתנהלות הבריונית הזאת ולמנוע את המחדל החמור הזה. אנחנו פונות אליך כדי שתפעל להחזרת הדיונים בהצעות חוק לוועדות המיועדות להן, ולוודא שבמקרים אחרים תשותף האופוזיציה בכל ההחלטות על וועדות מיוחדות או משותפות ותקבל את הייצוג הראוי לאזרחיות והאזרחים שהיא מייצגת. ודאי בחוק הלאום", חתמה מיכאלי את מכתבה.