חוות הדעת מוכיחה: חוק ההסדרה שוויוני

חוות דעת של משפטני משרד הביטחון קובעת כי חוק ההסדרה מונע אכיפה נגד 10,000 מבנים לא חוקיים של פלסטינים.

חזקי ברוך , י"ז בתמוז תשע"ז

החוק שוויוני. בצלאל סמוטריץ'
החוק שוויוני. בצלאל סמוטריץ'
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוות דעת שהוכנה ע"י משרד הביטחון בנוגע ליישום חוק ההסדרה מלמדת כי החוק עוזר במידה רבה מאוד דווקא לפלסטינים - שזוכים מן ההפקר.

על פי חוות הדעת, שפורסמה הערב (שלישי) לראשונה בערוץ 2, מאז העברת החוק, קיימת ירידה משמעותית בהיקף הריסות הבנייה הבלתי חוקית של פלסטינים ביהודה ושומרון.

החוק במתכונתו הנוכחית מונע הליכי אכיפה כנגד 2,000 מבנים בלתי חוקיים של ישראלים שנבנו על קרקע פלסטינית, אך גם מקשה על הרשויות בצה"ל לפעול כנגד יותר מעשרת אלפים מבנים לא חוקיים של פלסטינים.

ח"כ בצלאל סמוטריץ', מיוזמי החוק והפועלים לקידומו, מסר הערב בתגובה, "חוות הדעת של משרד הביטחון מוכיחה שחוק ההסדרה הוא חוק שוויוני וחוקתי ובניגוד לטענות השקריות של מתנגדיו הוא אינו חוק מפלה. כעת אני מצפה מהיועץ המשפטי לממשלה לגלות ישרות ואומץ לב ציבורי ולהסיר את התנגדותו לחוק".

לדבריו, "חוות הדעת גם חושפת את הצביעות של מתנגדי החוק שממילא לא היו מעלים בדעתם להרוס את הבניה הבלתי חוקית הפלשתינית. רק לפני כמה שבועות קיבל הקבינט המדיני ביטחוני החלטה על הלבנה של עשרים אלף מבנים בלתי חוקיים של ערבים בשטחי C. כבר שנים רבות שהאכיפה הבררנית ביהודה ושומרון שמורה ממילא ליהודים בלבד.

חוק ההסדרה יפסיק את האבסורד של הריסת בתים של מי שנשלחו על ידי המדינה בתום לב לישובים ושכונות שהוקמו על קרקעות לא מוסדרות ויביא להסדרת של אלפי מבנים בשכונות וישובים מבוססים", הוסיף סמוטריץ'.

בתנועת רגבים, מיוזמות חוק ההסדרה, אומרים בתגובה לפרסום בחדשות 2, "ישנם עשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים של המגזר הפלשתיני בשטחי C, ובמשך שנים ארוכות האכיפה כנגדם מצד המנהל האזרחי שואפת לאפס. חוק ההסדרה נועד להכשיר אלפי יחידות דיור במגזר הישראלי, שרובן ככולן נבנו בעידוד המדינה ובתום לב, ולמפרע התברר כי ישנן בעיות משפטיות במעמד הקרקע".

"אנו מזכירים למשרד הביטחון ולמנהל האזרחי כי מלבד בניה פלשתינית שייתכן ועומדת בקריטריונים שקבע החוק, ישנם עוד עשרות אלפי מבנים פלשתינים בלתי חוקיים שהוצאו כנגדם צווי הריסה והמנהל האזרחי נמנע ממימושם במשך שנים רבות. חוק ההסדרה הינו שיוויוני וחוקתי, ורק הוא שייתן את המענה הטוב ביותר, מבחינה ציבורית ומשפטית, על מנת לחזק את שלטון החוק ביהודה ושומרון", מוסיפים ברגבים.