ישראל תמכור עוד מים לפלסטינים

הסיכום שהושג בתיווכו של השליח גרינבלט יאפשר לצרף את הפלסטינים לפרוייקט 'תעלת הימים' ועוד לפני כן למכור להם מים במחיר מוזל.

ניצן קידר , י"ט בתמוז תשע"ז

גרינבלט עם הנגבי וגנאים, במסיבת העיתונאים
גרינבלט עם הנגבי וגנאים, במסיבת העיתונאים
צילום: יוני קמפינסקי

הסכמות בין ישראל והפלסטינים בנוגע לפרוייקט תעלת הימים, יאפשרו להזרים עוד לפני הקמת הפרוייקט עשרות מיליוני קוב מים לרשות ולעזה.

מי שהביא להסכמות הוא השליח המיוחד למזרח התיכון מטעם הממשל האמריקני, ג'ייסון גרינבלט שכינס בנושא מסיבת עיתונאים יחד עם השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי וראש רשות המים הפלסטינית, מאזן גנאים.

גרינבלט אמר במסיבת העיתונאים כי "מים זה מצרך חשוב במזרח התיכון. ארה"ב מקדמת בברכה את הסיכום שיאפשר להזרים כ-32 מיליון קוב מישראל לרשות הפלסטינית. זה יעזור לא רק לישראל ולפלסטינים אלא גם לירדן".

הוא התייחס גם לחשיבות ההסכם לקידום השיחות המדיניות. "הנשיא טראמפ הבהיר שנושא השגת השלום בין ישראל והפלסטינים נמצא בעדיפות הכי גבוהה עבורה. אנחנו עמלים עם השני הצדדים כדי להשיג התקדמות. זה הסכם שני שהושג השבוע בתמיכה של ממשל טראמפ וגורמים בינלאומיים אחרים - ומקדם את שיתופי הפעולה בין ישראל והפלסטינים - למען שיפור מצבם הכלכלי של הפלסטינים".

השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, אמר כי מדובר באירוע משמעותי וחשוב. "לצערנו בשכונה שלנו לא כל יום יש לנו סיבה לחייך - היום יש לנו. אחרי שנים ארוכות ועם עזרה מג'ייסון גרינבלט והחלטות פרגמטיות של שני הצדדים, השגנו הסכם חשוב מאוד. ההסכם הזה מאפשר לנו לקדם את פרוייקט תעלת הימים שחיוני לישראל, לירדן וגם לרשות הפלסטינית".

"כולם הוכיחו שמים שיכולים להיות בסיס לשיתוף פעולה במקום להיות מקור לחוסר תקווה", הוסיף הנגבי.

ראש רשות המים הפלסטינית, מאזן גנאים הוסיף: "אנחנו מביעים הערכה לממשל האמריקני על התמיכה בהשגת ההסכם. משמעות ההסכם וחשיבותו לפלסטינים היא החלק שהם מקבלים מפרוייקט המשותף הזה - 22 מיליון קוב מים לשטחי הרשות הפלסטינית ו-10 מיליון קוב לעזה - שיסייעו להקל על סבלם - במיוחד בימי הקיץ החמים".

הוא ציין במפורש כי אין להסכם הזה שום השלכה על המגעים לשלום בין הצדדים. גנאים גם הודה באופן עקבי לג'ייסון גרינבלט ולקונסול האמריקני, אך נמנע מלהזכיר את שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, שנכח באולם מסיבת העיתונאים.