בשבע מהדורה דיגיטלית

מתנה לפלשתינים - איום על ישראל

מי שמקדם את תוכנית קלקיליה מקדם אינטרס מובהק של האויב ולא של מדינת ישראל.

יוסי דגן , י"ט בתמוז תשע"ז

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן
ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן
צילום: יוני קמפינסקי

השבוע נדרשתי שוב לנושא תוכנית קלקיליה. שוב במקום לעסוק כמו בכל רשות מוניציפלית בחינוך ובבנייה, אנחנו נדרשים לנושאים נוספים כמו קידום תוכניות הזויות להכפלת עיר טרור סמוך לכפר סבא, השרון והשומרון, ומהצד השני להקפאת בנייה להתיישבות היהודית ביו"ש, ממש כמו בימי השמאל בשלטון.

התוכנית להכפיל את אוכלוסייתה של קלקיליה הקפיצה לא רק את תומכי ואנשי ההתיישבות ביו"ש, אלא גם את מי שעיניו בראשו וקורא את מפת הביטחון הלאומי הכללית.

האיום הגדול ביותר של קלקיליה הוא דווקא על מרכז המדינה. קלקיליה מרוחקת כ‑700 מטר בלבד מפאתי כפר סבא, 6.6 קילומטרים מרעננה, 9.9 מהרצליה ו‑12 קילומטרים מרמת השרון. המרחק בין קלקיליה לים התיכון הוא 14 קילומטרים בלבד, הנקודה הצרה ביותר של גבולות 67', הסיבה העיקרית לכינוי "גבולות אושוויץ" שהעניק להם שר החוץ דאז אבא אבן ז"ל. במלחמת ששת הימים הופגזו תל אביב ונתניה על ידי תותחים ירדניים שהוצבו בחירבת צופין ליד קלקיליה, הפגזה שגבתה את חייה של אישה בכיכר מסריק במרכז תל אביב, וכן את חייו של עובד במפעל 'אביק' בנתניה. היום שוכן בסמוך לעמדת התותחים הירדנית היישוב צופים השייך למועצה האזורית שומרון, שהוקם כדי להבטיח שמשם לא יירו שוב אל המרכז.

קלקיליה נוגעת בכביש 6, וכבר חווינו פיגועי ירי על הכביש כמו זה שבו נרצחה נועם ליבוביץ' ז"ל בת השבע, בעת שמחבלים מקלקיליה ירו על רכב הוריה מיד לאחר פתיחת קטע הכביש שם ב‑2003. כתוצאה מהפיגוע שיצא מקלקיליה אף שונתה הפרסומת של כביש 6, שקודם לכן הייתה "כביש 6 - הכי בטוח שיש".

אין בעיה לחפור מנהרות בקרקע החולית של קלקיליה, אך היכולת של צה"ל להיכנס לשם ולבצע מעצרים, יחד עם התשתית המודיעינית ששוקמה לאחר התמוטטות ההזיה של אוסלו, מונעים חפירת מנהרות וייצור רקטות. מכאן ברור שמבחינת ביטחון יהיה זה קריטי שקלקיליה תהיה קטנה ומבודדת ככל האפשר, ההפך הגמור מהמהלך חסר האחריות של הכפלתה.

המתנה שמבקשת הממשלה להעניק לקלקיליה, מוגדרת על ידיהם כחלק מתוכנית "המקלות והגזרים". המוטיבציה שלהם, לסייע לרשות הטרור הזאת ובה בעת לחנוק ולדכא כל בנייה והתפתחות יהודית, מעלה שאלות נוקבות לגבי הממשלה הלאומית הזאת.

תוכנית קלקיליה אינה יוצרת איום אסטרטגי חמור רק על מרכז הארץ, אלא גם על ההתיישבות והעתיד היהודי ביו"ש. התוכנית היא במסגרת האישורים הניתנים לערבים לבנות בשטחי C שבשליטת ישראל, כחלק מתוכנית כרסום כוללת באזורים אלו, המתבצעת בעידוד הדרג הצבאי והמדיני בארגונה של הרש"פ ובמימונה של אירופה וקטאר. אם הדרג הצבאי אמון על פיתוח פרויקטים אזרחיים בשטח, מדוע הוא עושה זאת, במרץ גדול, רק לטובת הערבים? מדוע "הגזרים" ניתנים לערבים, ואילו "המקלות" מונפים רק על היהודים? איך עולה על הדעת שממשלת הימין מסכימה למדיניות כזאת?

הקבינט נדרש לאשר את התוכנית משום שבשטחי A ו‑B, שבהם שולטת הרש"פ, אסור ליהודי לגעת, ושם אין כלל צורך באישור ישראלי לשום פרויקט בנייה. הכפלת קלקיליה עלולה להכניס למצור יישובים יהודיים בשומרון, כגון צופים ואלפי מנשה, ולאיים על יישובים סמוכים בתוך הקו הירוק, כגון כוכב יאיר, כפר סבא וקיבוץ אייל.

כלומר, למרות שמקרה קלקיליה חריג בקיצוניותו, הוא אינו בודד אלא הוא חלק מתמונה שלמה המצטיירת ממדיניות חמורה מאוד שקידומה לא אפשרי בלא עידוד ממשלתי. הגיע הזמן שהממשלה תתעורר. צר לי לומר זאת, אך מי שמקדם את תוכנית קלקיליה מקדם אינטרס מובהק של האויב ולא של מדינת ישראל.