המסר לציבור הדתי: לא רצויים בירושלים

המשנה לראש העיר מתאר כיצד בתי ספר רבים של החינוך הדתי מועברים ממקומם לטובת חינוך חרדי. עיריית ירושלים: "החינוך הממ"ד בצמיחה".

בני טוקר , כ"ב בתמוז תשע"ז

בית ספר
בית ספר
צילום אילוסטרציה: istock

המשנה לראש עיריית ירושלים, דב קלמנוביץ', מתריע בערוץ 7 על תופעה שבה בתי ספר של החינוך הממלכתי דתי בירושלים מועברים ממקומם, לטובת הקמת מוסדות חינוך חרדיים.

"מה שקורה בירושלים בשבועיים האחרונים גורם לנו להרגיש שלא נוכל להמשיך לגור בעיר הזאת. רק הבוקר התבשרנו בתקשורת החרדית על הישגים לציבור החרדי שבאים לצערי על חשבון הציבור הציוני דתי. הם יגידו לך שזו לא סגירה אלא ניוד אבל המסר לציבור שלנו הוא שאנחנו לא רצויים", אומר קלמנוביץ'.

הוא מספר כי בשכונת נווה יעקב נהרס קומפלקס שלם, כלשונו, ששירת את הציבור הדתי-לאומי - לטובת מבנה ענק עבור הציבור החרדי. "בנווה יעקב נבנתה קהילה של הגרעין התורני ובמתחם בית הספר ברנדט היה גם בית ספר, בית כנסת לקהילה האתיופית וסניף בני עקיבא. עכשיו מניידים אותנו ומפזרים אותנו במקומות אחרים ובית הספר ברדנט יהפוך לבית ספר חרדי.

''זה נכון שלציבור החרדי יש מחסור בכיתות וזה נכון שהשכונה מתחרדת אבל יש פתרונות אחרים שלא צריכים לבוא על חשבוננו כי השדר שאנחנו מקבלים הוא קשה, המסר הוא שאנחנו לא יכולים לגור כאן באופן קבוע".

קלמנוביץ' מציין שבמהלך המאבק של הציבור הדתי לאומי בנווה יעקב, הופעלו לחצים לא הגונים על אנשי הגרעין, "זה הגיע לעימות לא נעים כולל הגשות תלונות במשטרה והפעלת לחצים כדי לקטוע את המאבק שלהם".

הוא מספר על המאבק בשכונת בית וגן, "גם בבית וגן היה עד היום את בית הספר לבנות המיתולוגי נווה עציון, לאט לאט השכונה התחרדה ופתאום יום אחד מחליטים לנייד את בית הספר נווה עציון לקרית יובל ואף אחד לא מבטיח לנו שהוא יוכל להמשיך להיות בית ספר נפרד.

''אדם שמגיע עם משפחה צעירה לירושלים לא יכול לגור כאן אם אין מוסדות חינוך מתאימים. האם בעירייה רוצים שהעיר הזאת תהיה רק חרדית? שלא יהיו בירושלים לא חילונים ולא דתיים לאומיים?".

לדבריו הפיכת ירושלים לעיר חד ממדית תפגע בה גם מדינית, "אם ירושלים תיעזב על ידי הציבור הדתי לאומי והחילוני, ירושלים לא תהיה בקונצנזוס ולא תהיה בלגיטימיות, וזו כבר בעיה מדינית קשה".

ליאת הויזמן נציגת ועד ההורים בבית הספר 'נווה עציון' אומרת לערוץ 7 כי התחושה היא קשה, "יש הרגשה של מכירת חיסול של בתי הספר הדתיים לאומיים שהם בתי ספר ערכיים, ציוניים ומשפחתיים, מגרשים אותנו מהמבנים לטובת המצביעים החרדים כי ראש העיר הבטיח את זה לחרדים.

''אנחנו ניסינו בדרכים יפות להיפגש עם ראש העיר שיבוא לבקר בבית הספר אבל הוא לא קיבל אף אחת מהבקשות", תיארה הויזמן. ''עוקרים אותנו מבית הספר בבית וגן שמשרת גם את רמת שרת, הולילנד מלחה וגבעת משואה. ''וזה בית ספר היחיד שהוא ממ"ד תורני נפרד לבנות. העירייה נתנה לנו שש שנים בקרית יובל אבל מה יקרה אחרי שש שנים, לפי מה שהעירייה אומרת לא תיפתח כיתה א' בשנה הבאה. אני רוצה לומר פה בצורה ברורה - האוכלוסייה הדתית לאומית לא מצטמצמת אלא מגורשת מהשכונות לטובת החרדים והכול נעשה במחטף".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה לערוץ 7: "קלמנוביץ' לא מבין על מה הוא מדבר. החינוך הממלכתי דתי בירושלים בפריחה בזכות הפעולות של ברקת לאורך השנים האחרונות. גם בסבב הנוכחי מחוזקים מוסדות החינוך הממלכתי דתי באופן משמעותי.

''נווה עציון - ממסגרת ממ"ד שלא צמחה בשנים האחרונות יתפתח מוסד ממ"ד קהילתי חדש וצומח שיתן מענה לביקושים גדולים של משפחות צעירות בקריית היובל. אולפנת נווה רוחמה תוקם ברמות ב' ותחזק את מערכת החינוך הממלכתית דתית בצפון העיר.

''ביה"ס ברנדט מקבל מתקן שלא נופל באיכותו מהמקום הקיים היום. המיקום החדש הוא בלב השכונה דבר שיגביר את הנגישות לביה"ס לקהלים נוספים. נזכיר כי גם את ממ"ד גוננים שהקמתו היא כל כולה פועלו של ראש העיר, כיום בית הספר עולה על גדותיו.

''גם ביה"ס דרור מתפתח בצורה דרמטית ולאחר עיכוב של שנים ארוכות יוחל בימים אלה בהקמתו של מבנה חדש לביה"ס בצמוד לביה"ס בויאר, דבר שרק יחזק ויגדיל את ביה"ס. מעבר דרור לקריית היובל יפנה מבנה נוסף בקרית משה / גבעת שאול, דבר שיאפשר פתרון לעוד שתי מסגרות ממ"ד שסבלו בשנים האחרונות מצפיפות וחוסר יכולת להתפתח. החינוך הממ"ד בתקופתו של ברקת צומח מספרית וכמותית והדברים כאמור ניכרים בכל פינה''.