"אין חזקת חפות, זה לא נורמלי"

ח"כ יוליה מלינובסקי: "כשאישה מגישה תלונה, היא מקבלת אמון מלא. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות פוליטיקלי קורקט".

גיל רונן , כ"ב בתמוז תשע"ז

ח"כ יוליה מלינובסקי
ח"כ יוליה מלינובסקי
צילום: ישראל ביתנוטוען....

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) השתתפה בישיבת הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי בנושא "הטיפול בתלונות שווא: האם הגברים שווים בני החוק?".

"אותי אף אחד לא יכול להאשים שאני נגד נשים", פתחה ואמרה לקול צחוק הח"כים האחרים. "באתי לחזק פה את הנוכחים, גם את הגברים שיושבים פה, וגם את חברי הכנסת, שהדיון הזה לא ייראה כגברים נגד נשים. זה לא המצב. בסופו של דבר אנחנו ביחד בכל הסיטואציות. אבל מה לעשות, גם בקורותי כעורכת דין, גם כנבחרת ציבור בשלטון המקומי – כי שם היינו מקבלים המון פניות – גם כאישה עם המון חברים, אני נחשפתי למצבים הללו, שכן, כפי שאמרת אדוני, עורכי דין ממליצים ללקוחות (להפליל את בן הזוג), ואפילו מציידים אותם במצלמות ומקליטים בטלפון תוך כדי דיבור... אני באופן אישי מכירה מקרה כזה – הגבר שם היה מספיק חכם בכדי לזהות, ולהתנהג בהתאם.

"כמובן שפניות שווא ותלונות שווא, לא רק בתא המשפחתי, גם בנושא הטרדות מיניות, זו תופעה פסולה", הדגישה. "זו תופעה שפוגעת באופן מאוד רציני בתלונות אמיתיות. כי זה גם מעמיס על המערכת. זה פוגע באמון הציבור. זה הורס חיים. ואתה אמרת לגבי הנושא הכספי 'ניחא', זה לא ניחא. אנשים מוצאים את עצמם אחר כך חיים במושב ברכב. כי מאבדים את הכל, ונמצאים תחת הוצל"פ, בתי משפט ומשטרה".

"הסיטואציה היום היא לא נורמלית", אמרה. "כשאישה מגישה תלונה, האמון המלא עליה. אין חזקת חפות, אין שום דבר. לך תוכיח שאין לך אחות. זה מצב לא נורמלי. זה מצב פוגעני. אנחנו כנשים חזקות, נשים שבעד שוויון – אני יוצאת נגד התופעה הזו. אי אפשר כשזה נוח להיות חלשה ומסכנה, וכשזה לא נוח, להיות חזקה ולדרוש שוויון. זכויות באות יחד עם החובות".

"אני חושבת שאנחנו צריכים למגר את התופעה", קבעה ח"כ מלינובסקי. "ואם התלונה שמוגשת מתבררת אחר כך כתלונת שווא, כמו בכל הליך פלילי, צריכות להיות תוצאות. וברגע שאישה או גבר ידעו – גם בתא המשפחתי וגם בנושא ההטרדות המיניות – שיש תוצאות והוצאות גם כן, אני מאמינה שהתופעה הזאת ילך ויקטן".

"אני מבינה שזה מאוד רגיש", הוסיפה. "אני מבינה שיכול להיות שמי שרואה אותנו בטלוויזיה זועם עלי, איך היא מעזה, אבל... אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות פוליטיקלי קורקט. בכל הנושאים, זו תופעה: אנחנו מנסים תמיד לשים דברים שלא נוחים לנו מתחת לשולחן. אני חושבת שטוב עשית, יו"ר הוועדה, שקיימת את הדיון הזה. לפחות אנחנו מדברים על זה. הטיפול בבעיה מתחיל בזה שאנחנו מעלים את הנושא לסדר היום. זה צעד ראשון, אבל הוא מאוד גדול וחשוב".