הווקף מסרב לשתף פעולה עם המשטרה

המופתי ואנשי הווקף המוסלמי מסרבים לעבור בשערים האלקטרוניים, בטענה שמדובר בפגיעה בסטטוס קוו. כניסת היהודים להר נאסרה.

ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ז

מגנומטרים בכניסה להר הבית
מגנומטרים בכניסה להר הבית
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

אנשי הווקף המוסלמי ובראשם המופתי הירושלמי מסרבים לשתף פעולה עם נהלי האבטחה החדשים שמבקשת המשטרה להנהיג בהר הבית בעקבות הפיגוע הרצחני שאירע במתחם ביום שישי האחרון.

אנשי הווקף הודיעו שלא יעברו בשערי הכניסה האלקטרוניים ("מגנומטרים") אותם הציבה המשטרה בשתיים מהכניסות המשמשות את המוסלמים לכניסה להר הבית.

לטענתם, הצבת מכשור הבדיקה והתניית הכניסה בבדיקה אישית מהוות הפרה של הסטטוס קוו הנוהג בהר.

עם זאת, לטענת המשטרה נכנסו עד עתה להר הבית למעלה מ-200 מוסלמים, זאת בעקבות הסכמתה של ישראל לחדש את תפילות המוסלמים בהר החל משעות הצהריים.

נציין כי במהלך היממות האחרונות מאז הפיגוע בו נרצחו בהר הבית שני שוטרי מג"ב, ערכה המשטרה חיפושים נרחבים בהר הבית, במהלכם התגלו חומרי הסתה רבים וכן אמצעים המשמשים להפרות סדר.

‏השר גלעד ארדן התייחס בטוויטר לטענות אנשי הווקף, "ההתנגדות לפתיחת ההר לא נבעה כתוצאה מדרישת המשטרה שאנשי הווקף ייבדקו במגנומטרים אלא עקב ההתנגדות של הווקף לקיום המגנומטרים. ‏ראשי הווקף קראו למתפללים לסרב לעבור בשערי המגנומטר. זו הסיבה לעיכובים בפתיחת ההר. חלק מהמתפללים נכנסו להתפלל למרות קריאות הווקף. ‏אנשי הווקף רוצים למנוע ממתפללים לעבור בשערים שלקראתם הוצב מגנומטר".

בעקבות ההתפתחויות הודיעה המשטרה כי לא תאפשר היום כניסת יהודים להר, זאת בניגוד לתכנון המוקדם לפתוח את ההר לכניסת יהודים החל מהשעה 13:30.