'תוקפי הגרעינים התורניים – אולי 2%'

יו"ר רשת 'שעלים' מציע שלא לבזבז אנרגיה בהתייחסות לשוליים התוקפים את הגרעינים התורניים הזוכים לברכה והוקרה מכלל הציבור.

שמעון כהן , כ"ג בתמוז תשע"ז

הרב רחמים נסימי
הרב רחמים נסימי
שעלי תורה

יו"ר רשת 'שעלים', הרב רחמים ניסימי, מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 למתקפה התקשורתית והפוליטית אותה חווים הגרעינים המשימתיים הפזורים ברחבי הארץ. זאת לקראת כנס שיעסוק בהשפעתם של הגרעינים התורניים על מדינת ישראל.

בראשית השיחה עמו התבקש הרב ניסימי לתאר את תחושותיו לנוכח המתקפות אותן חווה מפעל הגרעינים בתקשורת ובפוליטיקה, מתקפות בהן הגרעינים מתוייגים כנגועים פוליטית, ככאלה שתקציביהם נגוע בשחיתות פוליטית ועוד.

לדברי הרב ניסימי התחושה היא כשל אותו חייל הרץ לפני חבריו כדי להניח את הגשר עליו ירוצו הם אחריו. חייל זה סופג את כל האש בעוד חבריו הלוחמים מודעים היטב לתפקידו ולתרומתו החשובה עבורם.

לטעמו של הרב ניסימי תוקפי הגרעינים הם לא יותר מאשר "קבוצה מאוד קטנה", בעוד "רוב האנשים בשכונות ובעיירות שמחים בהגעת הגרעינים התורניים. כך זה ברוב המקומות. לשאלה אם הציבור שמח בגרעינים התורניים התשובה היא כן. יש ציבור קטן וקולני שמקבל את במת התקשורת ומשם הם יורים עלינו אש". לדבריו בשלושת העשורים בהם הוא עוסק בהקמת הגרעינים התורניים בכל שנתיים-שלוש מופיע גל של הכפשות והתקפות על התופעה הזוכה להערכה רבה גם בקרב תושבי הפריפריה עצמם וגם בקרב אנשי המקצוע. "אוכל לצטט את מנהלת שיקום שכונות ארצי, שטוענת שלא היה פרויקט יותר מוצלח לשיקום שכונות מאשר גרעינים תורניים. כלומר גם באופן מקצועי הגרעין התורני משביח את הקהילה. זה לא רק נושא דתי".

הרב ניסימי נשאל אם התיוג 'גרעינים משימתיים' במקום 'תורניים' לא נועד לעדן את כותרת הפעילות שהניבה את המתקפות הללו. לדבריו הסיבה לכך היא שישנם גופים שאכן הגרעינים שלהם משימתיים ואינם תורניים כדוגמת תנועות השומר הצעיר והנוער העובד, וגרעיניהם נמצאים בקשר טוב ומתמיד עם הגרעינים התורניים.

כשנשאל אם יתכן והצלחתם המהירה של הגרעינים היא שהובילה את המתקפות ממליץ הרב ניסימי לציבור הציונות הדתית שלא לעסוק יתר על המידה בתוקפים ובטיעוניהם, שכן מדובר בשוליים שבשוליים.

"אני מציע להפסיק להתעמת עם השוליים הללו. הם שוליים. אני מציע לראות את השמחה והחיבה בכל מקום, בדימונה, ירוחם, קצרין, נתניה וגבעת אולגה. לראות איך הציבור מתייחס. חבל על האנרגיות הללו. הם שני אחוז בלבד. ראינו זאת גם בוועדה לביקורת המדינה. ישבו שם חברי כנסת מכולנו מיש עתיד ומפלגות אחרות ולא שמעת מילים נגד הגרעינים למעט ח"כ אחד או שניים".

לטעמו של הרב ניסימי נעשה לשר אורי אריאל עוול גדול שכן הוא "נשכב על הגדר" והואשם כאילו עשה זאת למעון מקורבים, ולמעשה על מנת להציג את הטענות תיארו המתקיפים את המקורבים אידאולוגית לשר אריאל כמקורבים אישית אליו.

ובאשר לפעילות עצמה מציין הרב ניסימי כי "בקיץ הקרוב 300-400 משפחות עוברות לגרעינים התורניים!! מדובר במפעל שהתחלנו אותו ארבע משפחות בבית שמש. 300-400 משפחות בכל שנה זה מספר חסר תקדים שמשנה את פני החברה בישראל, אבל ככל שהתנועה גדלה היא יוצרת בעיה לאנשים מסוימים".

להערכתו בפני כל זוג שנישא בשנים האחרונות ניצבים לבחירה כמה אתגרים והראשון שבהם הוא יציאה לגרעינים הממוקמים במקומות הרחוקים ביותר.

באשר לשאלה אם הגרעינים באים על חשבון ההתיישבות שאולי "נחנקת" בידי המדינאים והפוליטיקאים, אומר הרב ניסימי כי לשם כך הזמין לכנס גם את ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, הרואה את תרומת הגרעינים בהטמעת ערכי ארץ ישראל ואהדת ההתיישבות, עובדה שלמעשה תורמת גם היא בפועל להתיישבות, כך שאין הדברים באים אלה על חשבון אלה.

עוד נשאל הרב ניסימי אם קיימת בסופו של יום גם השלכה פוליטית לפעילות המתבצעת באזורים שהיו נתונים במשך עשרות שנים בנטייה להצבעה לליכוד ולש"ס. לדבריו גם על כך הוא שוחח עם השרים בנט ושקד והבהיר כי אין בכוונת הגרעינים התורניים לפתור את בעיותיו הפוליטיות של הבית היהודי, אלא לשנות את פני החברה בישראל, ואם המציאות היא שבפריפריה אנשים עדיין מעדיפים מפלגות אחרות הרי שמתפקידם של הפוליטיקאים לחשוב מדוע הדבר קורה ולשקול כיצד לתקן זאת. "זה לא התפקיד שלי", הוא מבהיר. "ציפיות ברוח הפוליטית מקלקלות את המפעל הזה".