נוהל פטור 'גדול בתורה' חוזר?

הרבנות ביקשה לקדם מחדש תבחינים למתן כושר כ'רב גדול בתורה' - נוהל שנפסל בבג"ץ. היועץ המשפטי של הרבנות מתנגד נחרצות למהלך.

בן שאול , כ"ב בתמוז תשע"ז

הרבנות הראשית. ארכיון
הרבנות הראשית. ארכיון
צילום: פלאש 90

פטור 'גדול בתורה' ממבחני הרבנות הראשית חוזר? בישיבתה האחרונה של מועצת הרבנות הראשית נכלל סעיף לדיון בנוגע לקידום מחדש של תבחינים למתן כושר כ'רב גדול בתורה'.

נוהל 'גדול בתורה' נוסד בעבר עבור רבנים מפורסמים וידועי-שם שעבורם לגשת לבחינות נחשבת ל'פחיתות כבוד'. משמעות הפטור היא שהמדינה מעניקה למועצת הרבנות זכות לפטור סוג מסוים של אנשים מהבחינות לרבנות.

במרוצת השנים, בעקבות עתירות לבית המשפט העליון, בוטל לחלוטין נוהל 'גדול בתורה' בשל החשש לשחיתות. כיום, הדרך היחידה לקבל 'כושר' היא לעבור את מבחני הרבנות.

עם זאת, כעת מתברר כי ישנם גורמים ברבנות המבקשים להחזיר מחדש את נוהל 'גדול בתורה'. לערוץ 7 נודע כי בסדר יומה של מועצת הרבנות אף שובץ סעיף זה על סדר היום תחת הכותרת 'תבחינים למתן כושר לכהן כרב גדול בתורה'.

מי שהוביל לכך שהסעיף יוסר מסדר היום הוא היועץ המשפטי של הרבנות עו"ד הראל גולדברג, ששיגר מכתב השגות לקראת הדיון, ובין היתר מתח ביקורת על הניסיון לחדש את הנוהל האמור.

"בדיון הקודם שקיימה הרבנות בנושא זה הוחלט כי אין מקום לקדם תבחינים בנושא. כלל לא ברור מדוע הנושא מועלה על סדר יומה של המועצה פעם נוספת", תהה גולדברג

לאור התהיות הוחלט להסיר את הסעיף ולא לדון בו. עם זאת, החשש בקרב גורמים ברבנות הוא כי קובעי המדיניות יבקשו פעם נוספת לחדש את הנוהל שכאמור כבר בעבר נפסל בבג"ץ.