מנותח הלב "זרק למים" את צוות המחלקה

ארבעה חודשים אחרי הניתוח שהציל את חייו, ביקש תומס הארדבל, מנהל מועדון החתירה בחיפה להודות לצוות הרפואי שטיפל בו, בדרך משלו.

ערוץ 7 , כ"ג בתמוז תשע"ז

חדר ניתוח
חדר ניתוח
צילום: אייסטוק

במשך עשרות שנים עסק תומס הארדבל, גבר כבן 68 מבנימינה, בספורט ימי וחי אורח חיים בריא ומוקפד.

לפני כארבעה חודשים ביצע הארדבל בדיקת מאמץ שגרתית, במהלכה התגלו ערכי א.ק.ג בעייתיים.

בבירור שעשה עם אחד מרופאי המערך הקרדיולוגי ברמב"ם, הוא הופנה באופן מידי לטיפול דחוף בבית החולים, שם הוא צונתר עוד באותו היום. "הרופאים גילו חסימה של כ-70% בעורק הראשי", משחזר הארדבל, "המצב היה ממש קריטי ואני אפילו לא הרגשתי. עוד באותו היום הובהר לי שמכאן אני הולך רק לחדר ניתוח".

בתוך זמן קצר עבר הארדבל ניתוח מעקפים, במהלכו טיפל צוות מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם בארבע חסימות שונות שנוצרו עם הזמן בעורקים המובילים אל ליבו של הספורטאי הוותיק. הניתוח, שמהלכו היה תקין, הסתיים בהצלחה ובסופו אושפז הארדבל לעוד מספר ימים להמשך השגחה.

"בתום האשפוז החלטתי שאני חוזר לשגרה במהירות האפשרית", אומר הארדבל, "בניתי לעצמי תוכנית שיקום שמבוססת על היכרות שלי עם הגוף שלי ולאט, לאט, החזרתי לעצמי את התפקוד. בהתחלה הליכה, א"כ אופניים, בתוך חודש וחצי חזרתי לחתור על הקיאקים וממש לאחרונה, ארבעה חודשים אחרי הניתוח, שבתי מטיולי קיאקים עם קבוצות מחו"ל. כיום אני פעיל ב-100%".

תוכנית השיקום האישית של הארדבל כללה גם פן לא שגרתי: פעילות ספורטיבית עם הצוות שטיפל בו במועדון החתירה של החוף השקט בחיפה, אותו הוא מנהל מזה 20 שנה. אירוח הצוות במועדון הסמוך לבית החולים רמב"ם התחיל בשיעור חתירה שהפך גם לשיעור לחיים.

"רציתי להודות להם בדרך שלי, באמצעות פעילות גופנית", הוא מסביר, "להוציא אותם קצת מהמחלקה ומהשגרה ולהעניק להם חוויה שהיא שלי. אבל גם רציתי להראות להם מה קורה עם המטופלים אחרי שמהלך הניתוח נגמר. שיראו מישהו שהשתקם, שיוכלו לשאול שאלות על התהליך ולהיחשף גם לצד הזה. המסר הזה הוא מאוד חשוב לי גם עבור המטופלים עצמם. עם כוח רצון אפשר להתמודד עם הניתוח הלא פשוט הזה ולקיים חיים רגילים אחריו. אם תקפידו על אורח חיים בריא, תוכלו למנוע את הבעיה או לחלופין להתמודד איתה טוב יותר אם תגיע כמו שקרה במקרה שלי".

עבור צוות מחלקת ניתוחי לב שלקחו אתמול חלק בפעילות, מדובר במחווה מרגשת במיוחד. "זה לא מובן מאליו החיבור שיש כאן בין מחלקה שלמה למטופל", אומר פרופ' גיל בולוטין, מנהל המחלקה, "לראות את המטופל שלנו בפעילות מלאה תוך פרק זמן קצר כל כך אחרי הניתוח, מראה הרבה על החוסן שלו, כמו גם על הטיפול שלנו בו. אנחנו מאוד מתרגשים להיות כאן כולנו ביחד. הכרת התודה הזו בהחלט מחממת את הלב".