אל תגידו "לי זה לא יקרה"

צביקה אילן, סמנכ"ל נטספרק, מספר על ההתמודדות האמיתית בעולם האינטרנט והסלולאר.

ערוץ 7 , כ"ג בתמוז תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCKטוען....

צביקה אילן, סמנכ"ל נטספארק, מספר בראיון לערוץ 7 על הסכנות שמהן יש להיזהר בעולם האינטרנט והסלולאר.

בכנס נחלים השני למחשבת ישראל שנערך בישיבת בני עקיבא נחלים, שוחח אילן עם הורים ומחנכים על השילוב הנכון שיש לעשות בין העולם הטכנולוגי לעולם החינוכי.

לדבריו הניסיון להרחיק ולמנוע מהילדים את העולם הטכנולוגי הוא שגיאה שרק גורמת נזק. "אני לא מתכוון לעודד אף ילד להשתמש בסמארטפון, אבל אצל רוב הילדים זו מציאות קיימת שמצריכה התמודדות" הוא אומר, ולכן לדעתו יש לשלב בין מערכות סינון מחד ושיחות פתוחות בין ההורים והמחנכים לילדים מאידך.

מטרת השיח היא להביא את הילדים להבנה עמוקה של הסכנות שבעולם האינטרנט. בעבר הסינון שימש בעיקר לצורך הגנה מפני תכנים פוגעניים, אך היום הצרכים ואופי השימוש באינטרנט הציבו ההתמודדויות חדשות שגם להם מציעים בנטספארק פתרונות.

"הבעיה של ניצול זמן והשהייה הארוכה של הילדים בעולם הוירטואלי של הסמארטפון היא לא בעיה של חוגים דתיים או של ישראל אנחנו פוגשים אותה בכל העולם. בעולם האינטרנט אין גבולות ולכן גם הילדים לא מגבילים את עצמם, אני מציעים לזה טיפול גם רמה של אפשרות להחליט איזה תכנים יצרכו וגם מתי וכמה".

אילן מספר כי בניגוד לעבר היום הזמינות של האינטרנט עלולה להנגיש תכנים פוגעניים לכולם וכי אף אחד לא חסין מפני הסכנות האלה. "אנשים חושבים: 'אצלי בבית זה לא קורה' וזה חלק מהבעיה. פעם היינו אומרים הילדים הרעים, ילדי השוליים הם אלה שנכשלים ונופלים, לצערנו היום הסטטיסטיקה מראה שאחוזים מאוד גבוהים מטובי בנינו נמצאים שם, אלא אם כן עוזרים להם לא להיות שם".

הדוגמא אישית של ההורים היא אחת מנקודות התורפה, מסביר אילן. לדבריו כאשר הורים לא מצליחים להוריד את הסמארטפון מידיהם אך מצפים מילדיהם לעשות זאת. "הורים חושבים שסינון זה רק לילדים. ואני יכול להגיד שאני רואה חברים שלי שיושבים בארוחות ערב משפחתיות או חברתיות כשהסמארטפון על השולחן והם מסתכלים בהם או שולחים הודעות כל כמה דקות, ואחר כך מאוד קשה להגיד לילד להניח את הטלפון".