קושנר יאבד את הסיווג הביטחוני?

הדמוקרטים דורשים לשלול ממנו את הסיווג כי לא דיווח על פגישות עם רוסים. ההחלטה בעניין מצויה בידיו של חותנו.

גיא כהן , כ"ג בתמוז תשע"ז

ג'ארד קושנר
ג'ארד קושנר
צילום: רויטרס

אישים רבים מהמפלגה הדמוקרטית – וגם כמה רפובליקנים – דורשים ביממה האחרונה לשלול מג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא, דונלד טראמפ ויועצו הבכיר, את סיווגו הביטחוני. זאת, לאחר שהתברר שלא דיווח על פגישות שקיים עם אישים רוסיים.

הסנטורים מרק וורנר (דמוקרט מווירג'יניה) וסוזן קולינס (רפובליקנית ממיין) אמרו אתמול (ראשון) בראיונות טלוויזיה כי ייתכן שיהיה צורך לקחת מקושנר את סיווגו.

וורנר הסביר שקיימים "לא אחד, לא שניים אלא שלושה מקרים בהם הוא שכח פגישות עם רוסים ונאלץ לשוב ולתקן את טופס הגילוי הנאות שלו".

ואולם, אתר פוליטיקו הסביר שההחלטה אם לשלול את הסיווג תלויה בסופו של דבר בחותנו של קושנר, הנשיא דונלד טראמפ. התחקירים הביטחוניים לגבי עובדי הבית הלבן מנוהלים ע"י ה-FBI, לעיתים בעזרת ה-CIA. ה-FBI מעבירה את המלצותיה לבית הלבן, שמקבל את ההחלטה הסופית.

"אם הנשיא רוצה שלמישהו יהיה סיווג וגישה למידע מסווג, אין מי שיגיד לו לא", הסביר סטיבן אפטרגוד, מומחה לסודיות ממשלתית.

נושא הסיווג עלה ביתר שאת לאחר שהתברר כי בפגישה בה נכחו קושנר ודונלד טראמפ הבן לפני כשנה, נכח אדם שנחשב לאיש מודיעין רוסי לשעבר.

אתמול טען עורך דינו של טראמפ, ג'יי סקולוו, כי השירות החשאי היה צריך למנוע מהאישים הרוסיים שהשתתפו במפגש גישה אל דונלד טראמפ הבן, אם אכן מדובר באישים מסוכנים. ואולם, השירות החשאי התנער מההאשמה והסביר כי טראמפ הבן לא היה תחת אבטחתו בזמן שהפגישה התקיימה.