ח"כ זוהר במסר מאיים למשרד האוצר

"האוצר לא מעביר כסף למיטות ותקנים. כרכז הקואליציה בוועדת הכספים אני מודיע לאגף התקציבים - לא אאשר שום בקשה שתביאו לוועדה".

חזקי ברוך , כ"ג בתמוז תשע"ז

מיקי זוהר
מיקי זוהר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הוועדה לצדק חלוקתי בראשות ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) התכנסה לדיון לקראת פתיחת הבניין הכירורגי המוגן בבית החולים ברזילי באשקלון, בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן.

יו"ר הוועדה ח"כ זוהר אמר בפתח הדיון, "לבתי החולים בפריפריה חשיבות רבה מבחינה ביטחונית, עצם מיקומם הגיאוגרפי וקירבתם לאזורי מלחמה. כפועל יוצא מכך, בית החולים ברזילאי משרת את תושבי אזור הדרום ויישובי חבל עוטף עזה בימים שבשגרה, ומספק מסגרת רפואית הולמת במצבי חירום ובימי לוחמה''.

לדבריו, היעדר תקציב וכוח אדם להשלמת היערכות הבניין הכירורגי המוגן מעכב מתן שירות זה.

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי ''ברור שפתיחת בית חולים באשדוד מסבה קצת נזק לבית החולים ברזילי, גם בהיבט התקציבי. אמרתי למנהל בית החולים שכל מה שאסותא יקבלו גם ברזילי יקבלו. אחת הבעיות שאין לי מענה עליה היא משיכת רופאים מבית חולים לבית חולים.

''מטבע הדברים כשבית חולים מתחיל מאפס הוא צריך להביא רופאים אבל הכלל אצלנו אומר שאם יקחו בודדים אנחנו לא נגיב, אבל אם יתחילו לקחת מסות אנחנו נעצור את זה", הבהיר ליצמן.

שר הבריאות ציין, ''אני חתמתי על הסכם מתוך אילוצים, בפועל אני צריך פי שלושה ממה שקיבלתי. למרות שקיבלנו תוספת עדיין לא שיפרנו את היחס של מיטה פר אוכלוסייה מכיוון שהאוכלוסייה גדלה''.

''אחת הבעיות בפריפריה, היא שיש הרבה תורמים בארץ אבל רק במרכז. צריך לשנות את זה. הרבה יותר חשוב לתרום לפריפריה כי שם חסר. אני קורא מכאן שמי שרוצה לתרום אנא קחו בחשבון את הפריפריה. דיברנו על כך שתוחלת החיים עולה ובסוף הפתרון לכל זה הוא סיעוד והוא צריך להיות ממשלתי. אין מנוס מזה''.

ליצמן סיפר כי ''בימים אלו אנחנו מגבשים מערכת שתראה לנו בזמן אמת את העומס בכל בית חולים, זה כמו ביקור פתע בזמן אמת''.

ד"ר יחזקאל לוי, מנהל בית החולים ברזילי, הציג סקירה מקיפה של פעילות בית החולים, "הבניין החדש גודלו הוא בערך כמו בית החולים הקיים כיום. אנחנו לא נוכל להפעיל אותו ולהיכנס אליו ולקחת אחריות רפואית, במספר התקנים שקיים היום. האחיות לא יוכלו לטפל בכל החולים. אנחנו מדברים על זה כבר למעלה משנתיים, ישבנו עם כל הגורמים במשרד הבריאות.

''זה יהיה חוסר אחריות להיכנס לבניין כשאנחנו לא יודעים להבטיח את שלום החולים והמבקרים. אנחנו צריכים תוספת יחידות ומנהלי שירות. אין סיבה שאנשי הדרום ילכו לתל אביב כדי לעשות pet-c.t ואנחנו צריכים כזה. חייבים לתמרץ ולתגמל כי אחרת האנשים בורחים. אם אנחנו סבורים שלאנשי הדרום מגיע בית חולים מתקדם, חייבים לשבת עם האוצר עד שיצא עשן לבן. בית החולים הזה נמצא קרוב לעזה ויש לו תפקיד חשוב מאוד, בוודאי בזמן חירום", הדגיש.

ח"כ ג'מעה אזברגה (הרשימה המשותפת) סיפר בדיון, "אני הייתי הרבה שנים חלק ממערכת הבריאות. אחת הבעיות היא בריחת כוח אדם מיומן בגלל התמריצים, וכדי להשאיר את האנשים בדרום צריך משאבים. בית חולים ברזילי מטפל בדברים שבמקומות אחרים לא עושים כמו למשל הטביעות בים כי הם הכי קרובים לים''.

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) אמר, "אין ספק ששר האוצר לא היה רוצה שככה תיראה המדינה שלנו. צריך לזכור שזה בית חולים שנותן מענה למעל חצי מיליון איש. ואי אפשר להשלים עם המצב שלו היום. אנחנו צריכים לצאת בקריאה לאוצר שהם לא יקבלו מאיתנו יד אם הם לא יושיטו יד לעזרה".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) העיד בפני חברי הוועדה, "לצערי בשבועות האחרונים אני נמצא לא מעט בבתי חולים, המציאות של המחסור במיטות שנמצא בכל מקום אבל חמור יותר בדרום, מצריך ראייה חדשנית עם חזון. תוחלת החיים הולכת וגדלה והערים הולכות וגדלות. לא להוסיף 100 פה ו200 שם, ככה יבוא לפה שר הבריאות כל שנתיים ויתחנן לעוד מיטות. המדינה זקוקה לעוד אלפי מיטות, צריך לקבל החלטה שהולכים על הכפלת כמות המיטות במדינה".

יו"ר הוועדה ח"כ זוהר תקף את משרד האוצר, "יש צורך במיטות ותקנים, אנשים שוכבים במסדרונות וזה לא מעניין אתכם. אני רוצה לחשוב מה היה קורה אם ההורים של מישהו באגף תקציבים היו שוכבים במסדרון. לכל בתי החולים יש בעיה של מיטות ותקנים. אתם באגף לא מיישמים את המדיניות החברתית של שר האוצר. כל שנה גם צורך המיטות עולה כי האוכלוסייה מתרבה. עוד שנייה אנחנו נהיה כמו מדינת עולם שלישי, זה בלתי נסבל.

יש לנו עודפי גביה במיליארדים, יש כסף. אנחנו רוצים תקצוב למיטות ותקנים אני הולך להיאבק על זה בוועדת כספים, ואני מודיע כמרכז הקואליציה בוועדה שכל דבר שתביאו לוועדה לא יאושר", הבהיר זוהר.