ראש הישיבה הגיע לנחם את משפחת השוטר

תלמידי ורבני ישיבת טפחות הגיעו לביקור ניחומים בבית משפחת השוטר שנרצח: ''משמח לראות את עם ישראל מגיע למגזריו כדי להוקיר טובה''.

שמעון כהן , כ"ג בתמוז תשע"ז

הלווית השוטרים שנרצחו בהר הבית
הלווית השוטרים שנרצחו בהר הבית
Photo by Basel Awidat/Flash90

בין הבאים לנחם את משפחות השוטרים הדרוזים כאמיל שנאן והאיל סתוואי הי"ד שנרצחו בפיגוע ביום שישי היו גם תלמידי ורבני ישיבת ההסדר טפחות ובראשם ראש הישיבה, הרב אייל גריינר, עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7.

את דבריו פתח הרב גריינר בדברי רקע: "המושב טפחות והישיבה נמצאים בשכנות רבת שנים למועצה המקומית מראר, ומכוח זה נוצרו מרקמי חיים, כשלתוך המרקם הזה נכנסה בשנים האחרונות העובדה שבישיבה יש נקודת הזנקה של אמבולנס מגן דוד, ומכוח זאת אנחנו נמצאים שם ומוכרים שם גם כמעניקי שירות של מצילי חיים.

''אנחנו חיים בשכנות וקרבה והדבר גרם לנו, מעבר לסיפור הטראגי, להגיע ולהביע תנחומים ולהיות שותפים בצערה של המשפחה", הסביר הרב.

על הקהל שהתקבץ בבית המשפחה האבלה מספר הרב גריינר: "היה משמח לראות עד כמה עם ישראל יודע להכיר תודה. היו שם המונים, רבים מבני העדה הדרוזית, אבל גם מעם ישראל לגווניו השונים. כשהגענו יצא משם יהודה משי זהב מהעדה החרדית, וכשהיינו היו שם חברי כנסת ושרים ויהודים מכל הארץ, שומרי תורה ושאינם שומרי תורה, גברים ונשים, וגם אנחנו היינו בכללם".

"בני העדה הוקירו את כל מי שהגיע, אבל הייתה התרגשות ברורה כשראו אותנו, גם בגלל ההיכרות וגם בגלל ההערכה לכך שאנשי דת מדתות אחרות מגיעים. זה ערך מוסף גדול. נשאתי דברים ודיברתי על המקום הזה של מפגש דתות ואמונות", מספר הרב גריינר.

"דיברתי שם על כך שאצלנו קדושה וחיים נובעים ממקור אחד ומקור תפילה הוא מקור חיים, וכשמפגע בא לקחת חיים דווקא במקום כזה, במיוחד כשלפני שלושה שבועות התרחבו חייו של האיל עם ילד חדש, אז העוצמה של חיים מול נטילת החיים היא עוד יותר טראגית. זה נגע בהרבה אנשים וניכרה התרגשות גדולה בנקודה הזו".

על השתלבותם של תלמידי הישיבה שאינם מגיעים בהכרח מאזור הצפון, מספר הרב גריינר: "התלמידים מגיעים מכל הארץ. לחלקם הגדול זו חוויה ראשונה – המעבר למושב הוא דרך הכפר – לחלקם זו הייתה חוויה מעט מפחידה בהתחלה. בישיבה דיברנו על החשיבות ללכת ועל ההבנה של חשיבות הפסיפס של הגליל ושל הארץ כולה. אנחנו לומדים את הדבר הזה דבר יום ביומו. זה מה שהקב"ה מזמן לנו כאתגרי הדור הזה בין יתר המשימות. ואנחנו קרואים ללמוד ולהעמיק ולהתחבר על כל המשמעויות של האנשים הנוספים שגרים כאן בארץ".

במהלך ביקור התנחומים התבקשו הרב גריינר ואנשי הישיבה להיות נוכחים בתפילה לזכרם של השוטרים שנרצחו. "כל זה זר לנו מבחינת ההכרה של הדברים. במובן הזה שמחנו להכיר. צריך להכיר את השכנים ואת הווי החיים. זה היה חשוב לנו להכיר. הגיעו גם בני העדה הצ'רקסית והייתה שם תמונה מאוד מיוחדת".