הרבנות מבהירה: אין "רשימה שחורה"

ברבנות הראשית מבהירים כי אין ולא הייתה רשימת רבנים שאינם מוכרים על ידה. יו"ר ארגון עיתים: ''הרבנות בורחת מאחריות''.

חזקי ברוך , כ"ג בתמוז תשע"ז

משרדי הרבנות הראשית
משרדי הרבנות הראשית
פלאש 90

עקבות דיווחים על "רשימה שחורה" של רבנים מחו''ל שלא מוכרים על ידי הרבנות הראשית לישראל, ברבנות הראשית מבהירים הערב (שני) כי אין ואף לא ניתנה הנחיה לגיבוש רשימת רבנים אשר אינם מוכרים על ידי הרבנות הראשית.

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן זימן לבירור את מנהל תחום אישות וגירות ברבנות הראשית, זאת לאחר שגרם לסערה בינלאומית בעקבות פרסום רשימת תעודות שכללה מידע שהכין על דעת עצמו.

כתוצאה מגיבוש הרשימה, שהוכנה והופצה ללא ידיעתם ואישורם של הרבנים הראשיים לישראל ומנכ"ל הרבנות הראשית, נוצר מצב מטעה, שגורמים בעלי עניין ניצלו אותו כדי להגביר את ההטעיה, לפיה הרבנות הראשית מנהלת רשימות של רבנים "פסולים" מרחבי העולם.

כאמור, בעקבות המצב שנוצר, הפקיד זומן לשימוע ולבירור אצל מנכ"ל הרבנות, לצורך נקיטת צעדים בעניינו.

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', מסר בתגובה כי "צר לנו שהרבנות הראשית בוחרת לברוח מאחריות. ראשית, בניגוד לנכתב בהודעת הרבנות, מנכ"ל הרבנות ידע על הוצאת הרשימה השחורה, משום שהוא היה מכותב לדוא"ל בו נכללה הרשימה.

''כמו כן, הבעיה איננה פקיד זו או אחר ברבנות, הבעיה היא מערכתית ולכן צר לנו שהפכו פקיד לשעיר לעזאזל. לבסוף, יהדות ארה"ב זועמת ובצדק. ישנה אכן רשימה שחורה של רבנים שנפסלו סתם כך ללא כל סיבה אמיתית. יש לזכור שמאחורי כל אחד מהרבנים ברשימה יש זוגות שנדחו על ידי הרבנות ולא קיבלו אישר להינשא. זהו מעשה לא מוסרי, לא יהודי ולא רבני", הוסיף הרב פרבר.