אזרחים לא יוכלו להדריך חיילים ביו"ש

רק חיילי חיל החינוך יוכלו להדריך את חיילי צה''ל המשרתים באיו"ש. ראש מועצת שומרון יוסי דגן: החלטה הזויה בסגנון רוסיה הקומוניסטית

יוני קמפינסקי , כ"ג בתמוז תשע"ז

קצין חינוך ראשי תא"ל אבנר פז צוק
קצין חינוך ראשי תא"ל אבנר פז צוק
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

קצין החינוך הראשי היוצא, תא''ל אבנר פז צוק, הודיע כי החל משנת 2018 רק חיילות וחיילים של החינוך ידריכו את חיילי צה''ל שמשרתים בגזרת יהודה ושומרון.

משמעות ההחלטה היא שאזרחים כדוגמת בני קצובר או ראשי המתיישבים באיו"ש, לא יוכלו להרצות בפני החיילים ולספר להם על הגזרה שבה הם משרתים.

תא''ל פז צוק אמר בראיון למהדורת הערב של "כאן 11", כי "אנחנו בשנת 2018 באיו"ש, נדריך את החיילים שמשרתים בגזרה, את כולם, רק על ידי חיילות וחיילים, אנשים לובשי מדים".

קצין החינוך הראשי היוצא הסביר את ההחלטה, "יש פה נקודת תורפה, במקום כל כך שנוי במחלוקת, שהצבא נדרש לבצע בו משימות מורכבות, שאנחנו רוצים לחבר את החיילים למרחב שבו הם משרתים, שיבינו רגע גם את מורשת האבות, גם את הסיטואציה הנוכחית, גם מי מושא ההגנה שלהם, גם את המורכבות".

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, פה ליו''ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) וקרא לו לכנס את הוועדה לדיון חירום בעקבות ההחלטה.

"מדובר בהחלטה הזויה בסגנון רוסיה הקומוניסטית שנועדה לייצר דה-לגיטימציה והפרדה בין אזרחים המתגוררים ביו"ש לכאלו שאינם מתגוררים ביו"ש", אמר דגן. לא ייתכן שמדריך מצוין ככל שיהיה, תושב השומרון לשם הדוגמא, יוכל להדריך במרכז רבין לשלום, לעבור אחר כך להדריך בקיבוץ נגבה אבל אסור יהיה לו להדריך בבית ספר שדה כפר עציון או במרכז סיור ולימוד שומרון כי שם הוא נעשה פוליטי.

''אני קורא לרמטכ"ל ולקצין החינוך הראשי הנכנס - הוציאו את צה"ל מהפוליטיקה, אל תתנו לגורמים רדיקלים קיצוניים כמו קצין חינוך ראשי היוצא להכניס את צה"ל פעם אחר פעם למערבולת פוליטית של וויכוח מיותר ולא הגיוני", הוסיף ראש מועצת שומרון.