"גאה שזכיתי לגדל בארץ ילדים לתפארת"

אנדרטת אקסודוס נחנכה בחיפה, 70 שנה לאחר ההפלגה ההיסטורית של האנייה שהפכה לסמל למאבק הציוני.

ערוץ 7 , כ"ד בתמוז תשע"ז

חנוכת האנדרטה
חנוכת האנדרטה
צילום: באדיבות השגרירות הנוצרית הבינלאומית בי-ם

אנדרטה המנציחה את אניית המעפילים אקסודוס נחנכה היום (ג'), 70 שנה בדיוק לאחר מסעה ההרואי.

בטקס השתתפו שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שאמו פרומה הגיעה לארץ באקסודוס; יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי; נציג שגרירות ארה"ב בישראל מייקל סנואדן ונשיא השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים ד"ר יורגן בולר. כמו כן, השתתפו בטקס מעפילי האנייה ובני משפחותיהם.

האנדרטה, שעוצבה על ידי המעצב סם פיליפ ונתרמה על ידי האגודה היהודית אמריקאית לשימור היסטוריה, היא הראשונה שמנציחה את מאבקם של 4,500 פליטים יהודים לפרוץ את הסגר הבריטי על חופי הארץ.

מסעה של האנייה, שהוחזרה בכוח לגרמניה, הפך לסמל לאומי. רק לאחר הקמת המדינה, עלו המעפילים לישראל. מאבקה של האנייה זכה להנצחה בזכות הסופר לאון יוריס, שחיבר את הספר "אקסודוס" על האנייה, שעל פיו הפיקו סרט קולנוע.

טקס החנוכה נעשה בשיתוף השגרירות הנוצרית הבינלאומית. נשיא השגרירות ד"ר יורגן בולר אמר כי "סיפורה של האקסודוס הוא סמל לא רק ליהודים, אלא גם למיליוני נוצרים אוונגליסטים ברחבי העולם שעומדים לצדה של ישראל ומכירים בצורך במדינה יהודית. אותם נוצרים עומדים לצדכם".

השר גלנט, שאמו עלתה לארץ באנייה כילדה, אמר בטקס: "אקסודוס הפכה לסמל למעבר משואה לתקומה. איש לא היה יכול להאמין לפני 70 שנה שישראל תהפוך למדינה חזקה ודמוקרטית, שכולם רוצים לגור בה. זה קרה בזכות האקסודוס". האם, פרומה עלתה לבמה ואמרה: "אמנם הייתי ילדה, אבל אני זוכרת איך ראיתי את חיפה מרחוק. אני גאה שזכיתי לגדל בארץ ילדים לתפארת".

יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, אמר כי הספר אקסודוס הצית אצלו את המאבק לעלייה לישראל, "כשהייתי בברית המועצות, ביקשתי שישלחו אליי את הספר אקסודוס. זה היה התורה שלנו, ובזכותו יהודים רבים הפילו את מסך הברזל ועלו לארץ".

מייקל סנואדן, מנהל המחלקה הפוליטית בשגרירות ארה"ב בישראל, הזכיר בנאומו את העובדה שאנשי הצוות באניה היו אמריקאים. "האקסודוס היא מקור להשראה ומבטאת את הקשר העמוק בין ישראל לארה"ב. חצי שנה לאחר גירוש האקסודוס, ארה"ב הייתה המדינה הראשונה שהכירה בישראל. אנחנו נמשיך לעמוד לצד ישראל ולתמוך בה".