עימות באירופה בעקבות גל המהגרים

פולין פנתה לבית המשפט האירופי לצדק בתביעה נגד האיחוד האירופי, בעקבות דרישת האיחוד כי פולין תכניס לשטחה עשרות אלפי מהגרים.

ניסן צור , כ"ד בתמוז תשע"ז

פולין
פולין
צילום: רויטרס

ממשלת פולין פנתה לבית המשפט האירופי לצדק בתביעה נגד האיחוד האירופי, בעקבות דרישת האיחוד כי פולין תכניס לשטחה עשרות אלפי מהגרים שהגיעו ממדינות מוסלמיות.

בחודש יוני האחרון הגישה הנציבות האירופית תביעה בבית המשפט האירופי כנגד פולין, צ'כיה והונגריה, בטענה כי שלושת המדינות מתנגדות לקחת חלק ב"תוכנית החלוקה" של האיחוד האירופי, במסגרתה תקלוט כל מדינה באיחוד כמות מוגדרת מראש של מהגרים מוסלמים.

השלטונות בפולין, צ'כיה והנגריה הודיעו כי אינם מוכנים לקחת חלק בתוכנית, וראש ממשלת פולין ביאטה שידלו אף אמרה כי "לא נסכים לקבל ולו מהגר אחד לשטחנו".

כעת הודיע שר החוץ הפולני, ויטולד וושצ'יקובסקי, כי פולין פנתה לבית המשפט האירופי לצדק בדרישה להכריז כי "תוכנית החלוקה" אינה מחייבת, וכי פולין רשאית לדחות את הדרישה של האיחוד האירופי להכניס לשטחה עשרות אלפי מהגרים.

"המקרה הועבר לבית המשפט האירופי לצדק. אנו מחכים כעת לתוצאות ההחלטה. 'תוכנית החלוקה' של האיחוד האירופי היתה אמורה להתקיים החל משנת 2015 אולם היא לא יושמה בפועל. לאיחוד האירופי אין שום זכות ענישה במקרה הזה", אמר וושצ'יקובסקי במסיבת עיתונאים בוורשה.

על פי התוכנית של האיחוד, כל מדינה אמורה היתה לקלוט 160 אלף מהגרים, שהתגוררו במחנות פליטים מאולתרים ביוון ואיטליה. ממשלתה הקודמת של פולין, בראשות מפלגת "הפלטפורמה האזרחית", הודיעה כי תהיה מוכנה לקלוט 6200 מהגרים, אולם הממשלה הנוכחית שנכנסה לתפקידה באוקטובר 2015 הודיעה כי אינה מוכנה לקלוט שום מהגר לשטחה.

העימות בין פולין, צ'כיה והונגריה עם האיחוד האירופי סביב "תוכנית החלוקה" הוביל לאיום מצד שלטונות האיחוד האירופי כי שלוש המדינות יסולקו מהאיחוד במידה ולא יסכימו לקחת חלק בקליטת המהגרים לשטחן. בית המשפט האירופי לצדק אמור לפסוק במחלוקת בשבועות הקרובים.