מנדלבליט ושי ניצן משיבים לפרקליטים

היועמ"ש ופרקליט המדינה שיגרו מכתב לעובדי הפרקליטות בו הם מסבירים כיצד גובשה תשובת המדינה לעתירה שביקשה להתיר ללהט"בים לאמץ.

בן שאול , כ"ד בתמוז תשע"ז

 שי ניצן
שי ניצן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן שיגרו היום (ג') מכתב לעובדי הפרקליטות בו הם מסבירים כיצד גובשה בפרקליטות תשובת המדינה לעתירה שביקשה להתיר לזוגות להט"בים לאמץ ילדים.

המכתב שוגר על רקע תלונות של פרקליטים בפרקליטות שטענו כי התשובה שהונפקה מכותלי משרד המשפטים מעודדת הומופוביה.

מנדלבליט וניצן הסבירו כי לתשובה אין כל קשר לעמדותיהם האישיות של עובדי הפרקליטות או לעומדים בראשה.

"אנו מודעים לתחושות הקשות שהנושא עורר ומבינים אותן. כבר בראשית דברינו נאמר, כי הפרקליטות ומשרד המשפטים בכללותו תמיד היו ותמיד יהיו בית חם לכל גווני האוכלוסייה, וברור כי אוכלוסיית הלהט"ב המועסקת במשרד היא חלק בלתי נפרד מאתנו", כתבו.

מנדלבליט וניצן התייחסו בהרחבה לתגובת המדינה שהוגשה לבג''ץ ולעובדות שבבסיסה, והסבירו את חלקה של הפרקליטות בפרשה. "תפקיד היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות הוא להגן על עמדת הממשלה כל עוד היא חוקית. במסגרת זו הוצגה פרשנות החוק - כעולה מלשונו, מדברי חקיקה אחרים ומן העובדה כי החוק מוגן בשמירת הדינים והובהר, כי הדרך להתיר אימוץ על-ידי זוגות חד-מיניים היא באמצעות תיקון החוק, נושא המצוי במגרשו של המחוקק.

''לכן, הוצגה החלטת הממשלה שלא לפעול לשינוי החקיקה. החלטה זו וכן עמדות גורמי המקצוע עליהן היא נסמכת הוצגו כאמור, על מנת שתונח לפני בית המשפט מלוא התמונה לצורך הכרעתו".

"אשר לשאלה האם ראוי להתיר אימוץ על-ידי זוגות חד מיניים, ברור כי כל אזרח, לרבות כל פרקליט, זכאי להחזיק בכל דעה בענין זה. אולם, בוודאי שלא היה מקום לתקוף את הפרקליט ואת מחלקת הבג"צים, אשר הביאו לפני בית המשפט את עמדת הממשלה וגורמי המקצוע, כפי שהיו חייבים לעשות, והם עשו כן על פי הנחיית הגורמים הבכירים ביותר במערכת המשפטית''.

מנדלבליט וניצן הדפו את הביקורות נגדם. "ללא קשר לוויכוח על העמדה לגופה, האופן בו בחרו חלק מן הפרקליטים להתבטא בהודעות דוא"ל כלפי חבריהם, הוא לטעמנו בוטה ולא חברי, ולכן לא מקובל עלינו".

"הנושא רגיש וטעון ויש לנו הבנה רבה לתחושות העולות מן הדברים שנכתבו בהודעות הדוא"ל השונות בעניין. אך יש להבדיל בין עמדותינו האישיות בסוגיות חברתיות ערכיות, לבין חובתנו המקצועית כפרקליטים להביא לפני בית המשפט את עמדת המדינה, ובכלל זה את התמונה העובדתית המלאה, לרבות עמדת גורמי המקצוע".

במכתבם הבהירו גם כי הפרקליטות תמכה לא אחת בפרשנות מרחיבה לטובת קהילת הלהט"ב. "איננו ממעיטים מחשיבות תפקידנו בקידום זכויות. ההפך הוא הנכון. כך נזכיר, כי מערכת הייעוץ המשפטי לממשלה והפרקליטות תמכו בפרשנות מרחיבה התומכת בשוויון זכויות לקהילה הלהט"בית בעניינים רבים ושונים בהם עלה הנושא בעבר, ושינויים רבים שהתחוללו בעשרים השנים האחרונות לטובת הקהילה התרחשו בעקבות עמדות משפטיות אלו. כך עשינו וכך נמשיך לעשות, והכל בכפוף לחוקים הנקבעים על-ידי הכנסת ולא על ידינו", כתבו.