בשבע מהדורה דיגיטלית

הדרכה ומיון

הוראה חדשה של תא"ל אבנר פז-צוק, קובעת כי מעתה סיורים לחיילים ביהודה ושומרון יועברו רק בהדרכת לובשי מדים ולא אזרחים

שמעון כהן , כ"ו בתמוז תשע"ז

הדרכת חיילים במערת המכפלה
הדרכת חיילים במערת המכפלה
צילום: גרשון אלינסון

מילה אחת בריאיון פרידה שהעניק קצין חינוך ראשי היוצא, תא"ל אבנר פז-צוק, לכתב חדשות 'כאן' רועי שרון משכה אליה תשומת לב מיוחדת.

בהתייחסו ליהודה ושומרון אמר תא"ל פז-צוק כי "במקום כל כך שנוי במחלוקת, שהצבא נדרש לבצע בו משימות מורכבות, שאנחנו רוצים לחבר את החיילים למרחב שבו הם משרתים, שיבינו רגע גם את מורשת האבות, גם את הסיטואציה הנוכחית, גם את מושא ההגנה שלהם, גם את המורכבות, ואנחנו רוצים גם להבטיח שנשמר הסדר והחוק בשטח שאנחנו אחראים עליו, אנחנו ב‑2018 באיו"ש נדריך את החיילים שמשרתים בגזרה רק על ידי חיילות וחיילים". מילת ההסתייגות "רק" כלפי ההדרכות ביו"ש חשפה החלטה שפז-צוק קיבל לאחרונה.

משמעות ההחלטה היא שאם עד היום שמעו חיילים הדרכות גם מיחידות ההסברה הצה"ליות וגם מאזרחים, אנשי בתי ספר שדה, מומחים ומרצים ממכונים שונים, הרי שהמציאות הזו תימשך, אבל לא ביהודה ושומרון. ביהודה ושומרון יקבלו החיילים הדרכות אך ורק מחיילים וחיילות נושאי מדים.

ההפרדה הגיאוגרפית שעשה תא"ל פז-צוק מקוממת גורמים אזרחיים, שעד היום היו חלק בלתי נפרד מההדרכה האזרחית שניתנה לחיילי צה"ל באיו"ש. אחד מהם הוא מנהל בית ספר שדה כפר עציון ירון רוזנטל, שמברך על הקמת יחידת ההדרכה הצה"לית באיו"ש, יחידה שהוקמה לדבריו בעקבות "רנסנס של טיולים באזור", אך מכאן ועד המהלך של פז-צוק הדרך ארוכה. "אין ספק שביהודה ושומרון יש מורכבות, אבל זה לא המקום היחיד שיש בו מורכבות. גם ירושלים היא כזו, ועד לא מזמן גם רמת הגולן. גם במרכז רבין יש מורכבות ובכל זאת הצבא שולח חיילים לשם. אם הצבא יחליט שהוא מדיר את עצמו ממקומות עם מורכבות, הוא כמעט לא יוכל לטייל בשום מקום", אומר רוזנטל.

לטעמו, ההחלטה אינה אלא תגובה מוטעית לשיח הלוהט שקיים בחברה הישראלית. גובה הלהבות בשיח הזה, הוא אומר, הוביל למציאות שבה כל הערה וכל פקודה מתקבלות כעילה למלחמת תרבות. פז-צוק, טוען רוזנטל, מאס במהומה שמתעוררת בעקבות כל אמירה וכל אירוע קטן, ובחר לנתק את הצבא לחלוטין מהשיח המתלהט ולהותיר את המושכות בידי חיילים וקצינים. "צריך לדעת להכיל גם אמירות שנמצאות מחוץ לקונצנזוס, להרגיע את הרוחות ולא להיבהל מהשיח הישראלי. מדובר בשיח בתוך המשפחה. אין מקום לביטול הדרכות לא ביו"ש ולא במרכז רבין. כמעט כל התכנים במקומות הללו ראויים, ואת מה שלא ראוי - נתקן".

מוקש לקצח"ר הנכנס

מי שגם הלו"ז שלו עלול להשתנות בעקבות ההחלטה, אם אכן יצטרך למחוק מיומן הפגישות שלו את כל התדרוכים והמפגשים עם חיילים וקצינים, הוא נעם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון. "לא הודיעו לנו על כך. שמענו על זה רק בעקיפין, אבל זו לא הפעם הראשונה. מעת לעת יש הבלחות של קציני חינוך שרוצים להציל את הצבא מהשפעות, אבל זה לא מחזיק מים, כי היחידות מבינות שאם רוצים הדרכה ערכית ברמה גבוהה על ידי מומחים - זו הדרך. חייל או חיילת שמגיעים לתקופה קצרה מאוד, לא יוכלו להשתלם ברמה ראויה בכל האתרים ולהגיע לרמת ידע אלמנטרית להדרכה עם עומק. האמירה שחיילים יחליפו את המדריכים המקצועיים היא אמירה לא רצינית ונובעת ממניעים לא ענייניים".

גם ארנון לא מבין מה פשר האפליה בין יו"ש לשאר חלקי הארץ, ומדוע בקיבוץ לוחמי הגטאות, במרכז רבין או במרכז אלון יכולים חיילים לשמוע הדרכה מפי מומחה אזרחי וביהודה ושומרון לא. "צריך לבדוק את המניע", הוא אומר.

ואולי מבקש הקצח"ר לבלום בהחלטה שלו דרישה שעשויה לבוא מארגונים כמו 'שוברים שתיקה' או 'מחסום ווטש' להדריך גם הם את חיילי צה"ל?

"מי שמומחה בשטח ומדריך, עושה זאת בלי פוליטיקה. הדרכתי מאות ואלפי סיורים בכל היחידות ולא נשמעה טענה על שילוב פוליטיקה, וכך גם המדריכים האחרים. ההבחנה מאוד ברורה: ההדרכות של אזרחים ביו"ש הן מקצועיות של מומחים בתחומיהם. מגבלה שנוגעת למקצועיות והפרדת הפוליטיקה מההדרכה היא בהחלט מקובלת, אבל כשיוזמים קטגורית על אנשים מסוימים מאזור מסוים זה נשמע לא טוב, ואני גם מסופק מאוד אם הדבר ייצא לפועל. היחידות יודעות מה טוב להן".

בנוסף לכך מעיר ארנון כי "לא ראוי שקצין חינוך שעוזב משאיר ביום האחרון לבא אחריו מוקש להתמודד איתו, ואם הוא יבטל אותו יאשימו בשמאל שהנה הקצין הדתי מכניס פוליטיזציה לצבא".

מדובר צה"ל נמסר כי ״ההחלטה התקבלה לאחרונה ועוסקת בצמצום ההדרכות המועברות על ידי גופים אזרחיים לחיילי החובה בצה״ל. ההחלטה מונעת מהרצון לשמר את השיח בצה"ל כשיח ממלכתי ומאחד ונועדה למנוע עיסוק בסוגיות פוליטיות".

בניגוד לאופן שבו הציג תא"ל פז-צוק את ההחלטה, טוען גורם בצה"ל כי "ההחלטה לא מבדילה בין הדרכה ביו״ש או בשאר האזורים בארץ. זאת למעט ביקור במוזיאונים, שבהם ההדרכה מקצועית וגם היא תתקיים בליווי מפקד שיסכם את הסיור".