הסוף לחילול האנטישמי

גרמניה תגדר את שטח בית הקברות בו טמונה בתו של רבי נחמן מברסלב. יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים': בתי הקברות באוקראינה אינם הפקר

עוזי ברוך , כ"ו בתמוז תשע"ז

הרב גבאי על המפות
הרב גבאי על המפות
צילום: אהלי צדיקים

לאחר שחולל בפעם הרביעית קבר בתו של רבי נחמן מברסלב בעיר קרימנצ'וג שבאוקראינה, עמותת ׳אהלי צדיקים' פעלה וארגון ESJF הממומן ע"י הגרמנים יגדר בקרוב בהשקעת ענק את בית הקברות בעיר.

בחודש האחרון חולל בפעם הרביעית בשנתיים האחרונות קבר בתו של רבי נחמן מברסלב בצורה מחפירה על ידי אנטישמיים, ומאז ועד היום לא נעשה דבר בכדי למנוע את החילול, כך שלמרות שהאוהל נבנה ושופץ מחדש, השטח נשאר פרוץ ללא כל שמירה מינימלית מפני פורעים מקומיים.

תחילת הסיפור הוא לפני כ - 9 שנים, כאשר יזמים מקומיים קיבלו אישור לבניית בנייני מגורים בשטח בית העלמין שהיה מוזנח למדי. כאשר נודע על התוכנית שתכחיד את שרידי בית העלמין, נזעקו העסקנים לעיר קרימנצו'ג והחלו בשיפוץ הקברים בשטח בית העלמין וטיפול מיידי בהזנחה הכללית, דבר שהצליח לבטל את תוכנית הבנייה.

במסגרת שיקום בית העלמין, התגלה במקום אוהל אשר נחרב למחצה, באוהל זה היו קבורים בני משפחתו של רבי נחמן מברסלב. האוהל שופץ מחדש והוצבה במקום אנדרטה, המציינת את שמות הצדיקים הקבורים בה. אותה מצבה חוללה שוב ושוב ע"י אנטישמים.

הקבר המחולל

יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי העוסק זה למעלה מ-30 שנה בשיקום בתי קברות ברחבי אירופה אמר כי "חילולי בתי הקברות ברחבי אוקראינה ואירופה מתבצעים מדי יום, אנטישמיים מקומיים מנצלים את אי קיומם של שומרים בבתי העלמין רבים ועושים ככל העולה על רוחם, את מעשה החילול בבתי הקברות הפזורים ברחבי אוקראינה לא ניתן למנוע ללא הצבת גדר חזקה ומאסיבית שתקיף את כל המתחם עד לנקודה שבה תוצב השמירה, עלות הקמת גדר סביב בית קברות מסתכמת בעלויות גבוהות מאוד, בפרט כשמדובר בבתי קברות המשתרעים לאורך קילומטרים."

הרב גבאי ציין כי בתי הקברות ברחבי אוקראינה מטופלים על ידי אגודת "אהלי צדיקים-גדר אבות" בעזרתו של נציג הארגון הרב משה רובין מארה"ב ובעזרת עסקנים ואישי ציבור נוספים, ביניהם הרב יצחק שפירא מלונדון שהצליחו להגיע להישגים משמעותיים מול גרמניה, עד לכדי הכרה רשמית בחוקה הגרמנית.

בשנת 2015 הוכנס הנושא לחוק הגרמני המחייב את המדינה לתקצב את בניית הגדר בבתי הקברות הפזורים ברחבי אירופה.

הדבר נעשה באמצעות ארגון ESJF הגרמני שהוקם בתחילת שנת 2015, במטרה להגן על אתרי בתי הקברות היהודיים ברחבי היבשת האירופית ולשמור עליה, באמצעות קביעת גבולות בית הקברות ובניית קירות קורות ושערי נעילה.

הצוותים הגרמניים מטעם ארגון ESJF קיבלו לידם את כל המסמכים והמפות הדרושים ובתקופה הקרובה יחלו בבניית הגדר מסביב לכל בית העלמין בה טמונה בתו של רב נחמן מברסלב וחתניו. בסיום בניית הגדר יוצב שומר שיאייש את מוצב השמירה 24 שעות ביממה כנהוג בבתי קברות רבים כיום.