תביעה ייצוגית: פייסבוק חדרה לפרטיות

פעיל זכויות אדם אוסטרי הגיש לביהמ"ש העליון של האיחוד האירופי בקשה לתביעה ייצוגית נגד פייסבוק בטענה שהפרה את פרטיות המשתמשים.

ניסן צור , כ"ז בתמוז תשע"ז

Facebook
Facebook
iStock

פעיל זכויות האדם האוסטרי מקס שרמס הגיש לבית המשפט העליון של האיחוד האירופי בקשה לתביעה ייצוגית נגד פייסבוק בטענה כי הפרה את פרטיותם של המשתמשים ברשת החברתית.

שרמס, יחד עם 25 אלף משתמשי פייסבוק ברחבי העולם, דורשים פיצוי של 500 יורו לכל משתמש פייסבוק על החדירה לפרטיותם.

שרמס ואלפי הגולשים טוענים כי פייסבוק הפרה את פרטיותם בכך שהשתמשה בנתונים האישיים של הגולשים ועקבה אחריהם גם במהלך שימושים באתרי אינטרנט אחרים מלבד פייסבוק.

שרמס גייס חתימות של 25 משתמשי פייסבוק שביקשו להגיש יחד איתו את התביעה הייצוגית נגד הרשת החברתית, וטען בבית המשפט כי יש לאפשר להם להגיש תביעה ייצוגית יחד.

"אם תביעות בגין חדירה לפרטיות והפרת פרטיות לא יתקבלו כתביעה ייצוגית, פייסבוק תוכל להתחמק מעונש על הפרת החוק" טען שרמס. בארה"ב תביעות ייצוגיות הן נפוצות, בעוד באירופה בתי המשפט דוחים בדרך כלל את האפשרות לתביעה ייצוגית ודורשים הגשת תביעות פרטיות.

שרמס כבר התפרסם לפני מספר שנים בזכות המאבק שלו נגד הפרות הפרטיות של פייסבוק נגד הגולשים המשתמשים ברשת החברתית. בשנה החולפת אף נפתחה תערוכה לכבודו במוזיאון הריגול בברלין, שתיעדה את מאבקו של שרמס ברשת החברתית הגדולה בעולם.

כבר בשנת 2014 הגיש שרמס את תביעתו הראשונה נגד פייסבוק בטענה של הפרת פרטיות, לבית המשפט העליון באוסטריה. השופטים בוינה העבירו את התיק לבית המשפט העליון של האיחוד האירופי, שאמור לקבוע בחודשים הקרובים האם פרטיותם של שרמס והמשתמשים האחרים ברשת החברתית אכן הופרה ולהחליט האם יש לפסוק פיצויים עבורם.

במידה וייקבע כי פייסבוק אכן עקבה אחרי המשתמשים ואספה מידע עליהם, הפסיקה עלולה לפתוח פתח לתביעות רבות נוספות מצד גולשי הרשת החברתית בעולם.

פייסבוק מצידה טוענת כי שרמס אינו "צרכן" ולכן אינו זכאי להגנת בית המשפט כצרכן שזכויותיו נפגעו. אנשי פייסבוק טענו בבית המשפט כי שרמס השתמש ברשת החברתית על מנת לקדם את הפעילויות המקצועיות שלו, דבר ששרמס עצמו מכחיש.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il