ספר חדש: אלי כהן - תיק פתוח

האם אלי כהן נתפס על חם בעת שידור מידע לישראל? מחקר חדש שערך החוקר נעם נחמן טפר בשלוש השנים האחרונות

קובי פינקלר , כ"ז בתמוז תשע"ז

אלי כהן- תיק פתוח
אלי כהן- תיק פתוח
צילום: נעם טפר

אלי כהן- תיק פתוח
נעם טפר
ספר מחקרי שערך החוקר נעם נחמן טפר בשלוש השנים האחרונות

ב-18 במאי 1965 הועלה אלי כהן לגרדום בדמשק, ועד כה עלו בתוהו מאמצי המשפחה וממשלת ישראל להחזיר את גופתו הביתה.

הכל החל חמש שנים קודם לכן בשנת 1960 כשה"מוסד" בונה לאלי כהן זהות חדשה של איש עסקים שחזר לסוריה כבן אובד השב למולדתו.

סיפור ותיאור חשיפתו נרקמו בספרים רבים. השבוע ייצא לחנויות הספר "אלי כהן – תיק פתוח" המבוסס על בדיקה שערך החוקר נעם נחמן טפר בשלוש השנים האחרונות.

הספר מכיל עדויות חדשות וחושף מסמכי מודיעין שמצביעים בבירור על מעורבות סוכנים של ארגוני ביון נוספים בפרשה. מפענוח מסמכים אלה עולה כי שלושה מהאנשים המקורבים לכהן זוהו ע"י המודיעין הסורי כעוסקים בריגול.

המחקר מפריך את הנרטיב, שאלי כהן נתפס 'על חם' בעת ששידר למטה המוסד בישראל.

בספר נחשפות לראשונה עדויות חדשות שמהן עולה כי אלי כהן לא נתפס כשהוא משדר לישראל, עיתוי הפריצה לביתו נקבע לאחר מעקב פיזי - אנושי שנוהל אחריו והסבירות שהסורים איכנו את שידוריו לפי הספר, נמוכה ובעת המעצר לא היה לסורים מושג שמדובר במרגל ציוני.

נתוני המחקר שיוצאים בספר מרתקים. כך לדוגמא עדויותיהם של ראש המודיעין הסורי אחמד סווידאני וקצין המודיעין הסורי שפרץ לדירה משתלבות זו בזו. שניהם מספרים על מעקב פיזי ואינם טוענים שהצליחו לאכן את שידוריו של אלי כהן.

אחמד סווידאני מסביר בעדותו כי המודיעין הסורי עקב אחרי כהן תקופה ארוכה. סווידאני מציין במפורש שבמהלך המעקב הפיזי אלי כהן התרועע עם "אדם הידוע בקשריו החשודים והמפוקפקים" בדיעבד ניתן להבין כי מדובר בגרמני פרנץ רדמאכר.

הקצין הסורי מספר בספר על כך שאנשיו עקבו אחרי כהן בגשם ומציג תמונות התומכות בכך.

קצין המודיעין מציין כי עיתוי הפריצה לדירה נקבע מצורך מבצעי ונבע לאחר מעקב פיזי שכן הסורים חששו שכהן יתאבד ולכן ביקשו לתפוס אותו במיטתו. המעקב הפיזי העלה כי כהן הולך לישון בשעות הבוקר המוקדמות ולכן שעת הפריצה תוכננה לתפוס אותו במיטתו.

הקצין מציין שלאחר שפרצו לדירה אכן מצאו את כהן במיטתו וכי לאחר המעצר בודדו את כהן והחלו לבצע חיפוש. בתחילה מצאו את לבנות החבלה ולאחר מכן ביצעו חיפוש מדוקדק בדירה ומצאו את מכשירי השידור והקליטה והמסקנה העולה מהספר החדש היא שכהן לא שידר בעת לכידתו.

ספר מרתק מבחינת העובדות שהוא מציג. לא מצאתי לו תימוכין בצד הישראלי בעיקר מצד "המוסד" אך בימים אלו של בין המצרים ושל העיסוק הכל כך אינטנסיבי בסיפור של מלחמת האזרחים בסוריה, חשוב גם הוא.

עוד פרק בסיפור הגבורה והתרומה של אלי כהן הי"ד, האיש שלנו בדמשק.