מאסר בפועל למנהל סניף בנק לשעבר

מנהל סניף לשעבר בבנק אגוד הורשע בעבירות מס שונות, בנוגע לחשבון שפתח בבנק בשוייץ, בו הפקיד כספים וזכה להכנסות מריבית.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ט בתמוז תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: Kobi Gideon / FLASH90

שופט בית משפט השלום בתל אביב, ד"ר שאול אבינור, גזר 16 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס על יצחק סוויד, מנהל סניף בנק לשעבר שהורשע בביצוע שורת עבירות מס.

סוויד הורשע בשבע עבירות של מרמה, עורמה ותחבולה בניגוד להוראות סעיף 220(5) לפקודת המיסים ושתי עבירות של השמטת הכנסה מתוך דו"ח.

לפי כתב האישום, סוויד הועסק כמנהל שכיר בבנק אגוד בשנים 1969-2010. בחודש דצמבר 2002 הוא פתח חשבון בנק בבנק ספרא בשוויץ. במהלך השנים 2003-2011 הפיק סוויד הכנסות מריבית על כספים שהפקיד בחשבון בשוויץ, בסכום כולל של 2,467,602 ₪.

סוויד לא דיווח לרשות המיסים על הכנסותיו האמורות. בשנים 2003-2009 לא הגיש סוויד דוחות על הכנסותיו לפקיד השומה. בשנים 2010-2011, הגיש הנאשם דוחות, אך לא כלל בהם את ההכנסות מריבית שנצמחו לו בחשבון בשוויץ בסך 786,702 ש"ח.

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר, "הנאשם, שעבד כמנהל סניף בנק והכיר היטב את המערכת הבנקאית, רכש אגרות חוב של מדינות זרות והסתיר את הכנסותיו מהשקעות אלה בחשבון בנק בחו"ל במשך 9 שנים. בכך ניצל בכוונת מכוון את הידע שצבר מתוקף תפקידו, פעל להסתיר כספים החייבים במס ולרמות את הרשויות".

"מעשיו בוצעו במשך שנים ארוכות תוך תכנון מוקדם, באופן שהקשה על הרשויות לחשוף את המרמה. בית המשפט קבע היום כי פעולות להעלמת הכנסות דרך חשבונות בנק בחו"ל פוגעות בשוויון החברתי ובחלוקת נטל המס וראויות למאסר מאחורי סורג ובריח", הוסיפו בפרקליטות.