לרגע נעתקה נשימתי

הרב ד"ר חיים שיין שמע את התיאור של האם שהסתירה את ילדיה בזמן הפיגוע הרצחני בנווה צוף ונזכר בדודתו בגטו קובנה שבליטא.

עוזי ברוך , כ"ט בתמוז תשע"ז

ד"ר חיים שיין
ד"ר חיים שיין
צילום: באדיבות המצולם

הרב ד"ר חיים שיין מזועזע כמו כולם מהטבח האכזרי בבית משפחת סלומון בישוב נווה צוף בליל שבת.

הרב שיין האזין הבוקר לעדותה של האלמנה שאיבדה את בעלה אלעד, גיסתה וחמיה בפיגוע, "זה עתה שמעתי את תיאור פעולותיה של האם שהתחבאה עם ילדיה בזמן הפיגוע בחלמיש, היא דאגה שיהיו שקטים כדי שמחבל לא ישמע אותם ובכך הם ניצלו. לרגע נעתקה נשימתי!!!!".

הרב שיין מספר "באחת האקציות של הנאצים בגטו קובנה, הם נכנסו לבית משפחת אבי בגטו. דודה שלי ז"ל שהייתה בעלת תושייה הצליחה להחביא ילד אחד מבני המשפחה בעליית הגג ובכך הצליחה לדחות את רציחתו עד לאקצייה הבאה".

"שיבוט נאצי מתקיים היום בחסות ההסתה הפלשתינית. חשוב שנבין שמדינת ישראל קמה על מנת שיהודים לא יצטרכו עוד להתחבא בעליות גג. את התגובה הראויה צריך למקד בהנהגה הפוליטית והדתית שמסיתה ללא הרף ובכל מי שמסייע בידם. אמא שרואה בבנה הרוצח גיבור שהאידי היא מפלצת, יש רק דרך אחת לטפל במפלצות".

שמעתי צרחות, החזקתי את הדלת בכל הכוח

מיכל ואלעד הגיעו לנווה צוף־חלמיש לשבת אצל סבא וסבתא. ביום שישי נולד נכד לטובה ויוסף, מצעיר בניהם שמואל, ונקבע כי ייערך בליל שבת "שלום זכר" בבית המשפחה.

כל בני המשפחה ישבו יחד לסעודת ליל שבת, ובסיומה החלו ההכנות ל''שלום זכר'' ומיכל פרשה עם ילדיה לסלון.

בראיון לעיתון ''ידיעות אחרונות'' סיפרה מיכל, "ראיתי פרופיל של בן אדם ששעט למטבח. המחבל כנראה ראה אותם דרך החלון ונכנס הביתה. הוא לא רואה אותי ובא ישר אליהם. אני שומעת שהוא שואל אותם בערבית: 'מה השם שלכם?' ואני מבינה מיד שמשהו לא בסדר. שמשהו רע קורה".

היא מתארת בקול שבור, "לקחתי מיד את שלושת הילדים למעלה במהירות, שמה ישנו התאומים. היה לי חשוב לשמור קודם כל על הילדים, לא משנה מה. התחלתי לשמוע צרחות וצעקות, החזקתי את הדלת בכל הכח שלי כי היא לא ננעלה. איבדתי את תחושת הזמן אבל לא עזבתי את הידית".

מיכל הסתגרה בחדר עם ילדיה, בני 5, 9 ו-11 ותאומים בני שנה, "הרמתי טלפון למשטרה והודעתי על האירוע כשכל הילדים סביבי. שמעתי צרחות איומות ויריות, ואחרי זמן שנראה כמו נצח הבנתי שזה נגמר. ירדתי למטה וראיתי את אלעד. הבנתי שבעלי לא בין החיים".

בהמשך הבינה שגם הדודה חיה (46) והסב יוסף (71) נרצחו. שלושת בני המשפחה יובאו למנוחות היום בבית העלמין במודיעין, בשעה 17:30.