הפקעת המחירים לאומן: "ניצול ציני"

חברי הכנסת מיקי זוהר ודוד ביטן קראו להוציא את הטיפול בסוגיית הטיסות לאומן ממשרד התחבורה למשרד ראש הממשלה

בן שאול , ב' באב תשע"ז

מתפללים באומן
מתפללים באומן
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

הוועדה לצדק חלוקתי קיימה היום (ג') דיון המשך לסוגיית הפקעת מחירי הטיסות בחודש תשרי על קו ישראל –אוקראינה.

בפתח הוועדה הבהיר יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) כי מדובר בניצול ציני של חברות התעופה ובגין הביקוש הגבוה בקרב חסידי ברסלב המבקשים לחגוג את ראש השנה באומן.

במהלך הדיון טענו נציגי אל על ורשות שדות התעופה כי אין להם שליטה על המחירים וכי מי שקובע את המחירים הם חברות התעופה הפרטיות הרוכשות קווים מאל על ומבקשות לצבור רווחים ככל חברה פרטית. באל על אף ניסו לטעון כי אין מדובר בניצול מצוקה שכן המחירים חופפים לטיסות אחרות בתקופות הביקוש לאורך ימות השנה.

יו"ר הוועדה הדף את הטענה ואמר כי אל על היא חברת התעופה המרכזית המפעילה את הטיסות לאוקראינה וכשהיא גובה סכומים מפולפלים על הקווים הללו אזי החברות הפרטיות האחרות הולכות בעקבותיה.

נציגי חסידי ברסלב שנכחו בוועדה הסבירו כי מדובר בניפוח של המחירים בצורה לא פרופורציונאלית תוך מצוקת הנוסעים שיסעו לאומן בכל מחיר. עוד סיפרו כי מידי שנה הולכות לאיבוד כ-1000 מזוודות של הנוסעים לאומן.

בסיכום הדיון קראו יו"ר הוועדה ויו"ר הקואליציה ח"כ ביטן שהשתתף בדיון, להוציא את הטיפול בטיסות לאומן ממשרד התחבורה למשרד ראש הממשלה. "ההתרשמות שלנו שמשרד התחבורה לא מתנהל בסוגיה הזו כיאות. אנחנו מבקשים להעביר את הסוגיה לטיפול משרד ראש הממשלה", אמר ביטן.

כמו כן הודיע ח"כ זוהר כי הוועדה תפנה לממונה על ההגבלים על העסקיים. "אנחנו רואים בחומרה רבה את ההתנהלות הרשות להגנת הצרכן, המביאה מסקנות שגויות שאין להם שם קשר למציאות", אמר בהתייחס לנציג הרשות שטען כי הרשות לא זיהתה עוולה צרכנית בנידון.

לאחר הדיון אמר אחד מנציגיה הבולטים של חסידות ברסלב בישראל הרב נחמן בן שיעה כי מדובר בהתקדמות לפיתרון בעיית המחירים בטיסות לאומן.

"מה שהיה היום בוועדה הוא התקדמות משמעותית בכל הנוגע למחירי הטיסות לאומן. צריך להבין שמדובר במחירים החורגים מהטעם הטוב שכן הם מגיעים לרף של פי 3 מהמחירים הנהוגים בכל ימות השנה. הבשורה הגדולה שיו"ר הקואליציה דוד ביטן ויו"ר הוועדה מיקי זוהר הבטיחו להעביר את הטיפול בעניין הזה למשרד ראש הממשלה. אני מאמין שאם משרד ראש הממשלה ייכנס לעניין אז נראה פישוט של הביורוקרטיה, וכל התירוצים ששמענו מנציגי אל על, רשות שדות התעופה האזרחית שיש הגבלות רגולטוריות - ייעלמו.

עוד הוסיף כי "אני שמח לראות את ההתגייסות של חברי הכנסת. רואים כאן את הכוח של הרבי. למרות שאינם קשורים ישירות לברסלב, הם נוסעים כל שנה לאומן ומבקשים להקל על רבבות המתפללים הפוקדים את הציון. כולם כאן 'חיילים של רבינו'".