הציונות הדתית נפגעת בירושלים? ממש לא

סגנית ראש עיריית ירושלים דוחה את הטענות לפגיעה בציונות הדתית בבירה על חשבון המגזר החרדי: ''תתייחסו לעובדות ולא לתחושות''.

שמעון כהן , ב' באב תשע"ז

חגית משה
חגית משה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

האם אכן המגזר הדתי לאומי בירושלים מוצא את עצמו נשחק על ידי ראש העיר ניר ברקת, החובר לשם כך לסיעות החרדיות?

לא מעטים בציונות הדתית הירושלמית משוכנעים שאכן כך ומציגים לראיה הסכמות בין ראש העירייה לראשי המגזר החרדי והעברת מבנים לאחיזת הציבור החרדי, אולם יש מי שסבור אחרת.

בראיון ליומן ערוץ 7 אומרת סגנית ראש העיר, חגית משה, כי אם בוחנים את העובדות ולא את התחושות מגלים שהציונות הדתית לא רק שאינה נפגעת אלא אף מתחזקת.

"אני עובדת עם עובדות ולא עם תחושות. כל מי שמרגיש ויוצא עם הצהרות שיבדוק את הנתונים ולא יתבלבל עם תחושות. לפני שבועיים נדרשתי לעניין. ישבתי וקיבלתי את כל הנתונים והאינפורמציה והתברר שלא רק שהציבור הדתי לאומי לא נפגע, אלא שהוא רק מתחזק וימשיך להתחזק".

בדבריה ממליצה חגית משה להנהגת הציבור הציוני דתי בבירה "לא להפחיד", וקובעת כי ניתן להציג "רשימה של הישגים לטובת הציבור הדתי לאומי", ועם זאת יש לראות איך בוחנים את המכלול הכולל גם ציבור חרדי וגם ציבור כללי בירושלים.

בדבריה מציגה משה מספר דוגמאות להרחבת מוסדות ציבור ותיקים של הציונות הדתית בבירה ובהם בין השאר תיכון הימלפרב, בית הספר היסודי בגבעת מרדכי, בית ספר נועם ועוד.

באשר לפרשת בית הספר נווה עציון בשכונת בית וגן, שכזכור ההורים בו הלינו על החלטה להעתיק את מקום הלימודים לשכונת גילה, אומרת חגית משה כי מדובר בשכונה שרובה המוחלט חרדי ולמעשה כל תלמידות בית הספר אינן תושבות השכונה אלא מגיעות בהסעות לבית הספר משאר שכונות העיר, ומשום כך "היה צריך לעשות סדר ולהנגיש את בית הספר למקום מגורי הבנות".

בהקשר זה היא מציינת כי "ראש העיר הנחה את מנח"י לממן באופן חריג לשש השנים הבאות את ההסעות לבנות שעוברות לקרית יובל. זה לא היה לילדות שלי. אין אח ורע לכך לא לחרדים ולא לחילוניים".

על בית הספר בשכונת נווה יעקב, היא מציינת כי מדובר בשכונה שרובה חרדית, "יש שם בית ספר של 140 תלמידים ומבנה גדול מאוד של 18 כיתות שמתאים לקיבולת של 500 תלמידים, ובסך הכול מעבירים, תוך דאגה לאינטרסים הפיזיים והחינוכיים של בית הספר, למרחק של 500 מטרים. ניר ברקת ישב שעתיים עם ההורים על עובדות ולא על תחושות. לא סוגרים את בית הספר אלא מחזקים עם תקציבים נוספים, אז מזה להגיד שמחקו את הציונות הדתית? הציונות הדתית חזקה וגני ילדים ובתי ספר נפתחים ומתרחבים".

על דבריה אלה נשאלה חגית משה אם את הדברים הפשוטים הללו לא מבין המשנה לראש העירייה, דב קלמנוביץ', הנשמע שוב ושוב מלין וזועק נגד הפגיעה בציבור הציוני דתי בעיר. משה ממליצה לנו להפנות אליו את השאלה וקובע כי אם כל הצדדים כועסים על ראש העיר הרי שיש בכך כדי ללמד שהמעשה שעשה בחלוקת העיר לאזורי שליטה הוא מעשה של שכל והגיון.

לטעמה של משה קלמנוביץ' "היה צריך להוביל את המהלך הזה, ולא לצעוק בתקשורת על התחושות שלו. הוא היה צריך לשבת עם מנכ"ל העירייה, ראש העיר ומנהל מנח"י, לישיבת עבודה ולקבל את הנתונים כפי שאני התאמצתי ועשיתי. אם דוב היה שותף למהלכים ומכיר את הנתונים אני לא בטוחה שהוא היה יוצא לתקשורת בעוצמות שבהן הוא יצא".

לדבריה "ועדי ההורים בשכונות מוזנים מחוסר אינפורמציה, פעם הם שותפים ומובילים מהלך של הידברות ופעם הם מתלהמים נגד המתווה". באשר להחלטתו של ראש העירייה לקיים את המהלכים מבלי לשתף את הפוליטיקאים ואת ועדי ההורים אומרת משה כי אולי הייתה היא עצמה נוהגת אחרת, אך ראש העיר בחר בדרכו לקידום תכניתו ללא עירוב הפוליטיקאים.

"רלוונטי מאוד לשאול שאלות ולהציב סימני קריאה ושאלה, אבל להתלהם ולומר לציבור הדתי בירושלים ולומר ששכחו אותנו ולא מתייחסים אלינו, זה לא נכון".

לקראת סוף דבריה נשאלה אודות סערת מזרח ירושלים והעיר העתיקה ופרשת המגנומטרים. משה משיבה ומבקשת "לחזק את ידי השרים שלנו, בנט ושקד, על ההצבעה נגד בקבינט. הייתה טעות מרה וקשה להתקפל בעניין הזה". להערכתה גם תקופת המתיחות הנוכחית תחלוף והמענה לסערה צריך להגיע מהמשך שמירה על חיי נורמאליות, תיירות ותרבות בעיר.

על דברי החיזוק שלה לשרים המתנגדים נשאלה משה אם הייתה משאירה את המאבטח תחת האיום הירדני ובלבד להותיר את המגנומטרים במקומם, ולדבריה היא משוכנעת שישראל לא הייתה מפקירה את אנשיה במקום כלשהו, אך עם זאת היא מעריכה שבהפעלת מנופים דיפלומטיים שונים ניתן היה להביא את המלך הירדני להסכמות אחרות.