"אלוקים מחכה לכל הילדים שלו"

קייטנה מרגשת של יד לאחים: הילדה שסירבה לקרוא בלילה "תפילות של יהודים" ביקשה בבוקר לומר "מודה אני".

ערוץ 7 , ג' באב תשע"ז

קייטנת יד לאחים
קייטנת יד לאחים
צילום: דוברות

קייטנה מרגשת וייחודית מתקיימת השבוע במסגרת פעילות עמותת "יד לאחים".

בקייטנה לוקחים חלק עשרות ילדים וילדות ממשפחות של מטופלות העמותה המלווה אותן במשך תקופה ארוכה.

הקייטנה מתקיימת בצפון הארץ ובמהלכה נערכות פעילויות ואטרקציות רבות, ביניהן שיט קיאקים, טיול בתן דן, שיחה לילית, חידון טריוויה ועוד.

עקב הרקע המורכב ממנו מגיעים הילדים ניתן דגש גם על פעילות טיפולית, ערכית ויהודית שתיתן מענה גם לקשיים וההתמודדות עימם מתמודדים הילדים. זאת, במטרה לחזק את הזהות היהודית בקרב הילדים שגדלו ביישובים ובסביבה מוסלמית ולסייע ולהקל על נטל האמהות החד הוריות במהלך החופש הגדול.

נושא חיזוק הזהות הדתית עלה שוב ושוב במהלך ימי הקייטנה למרות המורכבות הרבה של הילדים היהודים שגדלו בסביבה מוסלמית.

"באחד הלילות, בשעת השינה, קראתי קריאת שמע עם הילדות ששכבו עייפות אך מרוצות במיטותיהן" מתארת מירי, מדריכה בקייטנה, "אחת הבנות שהתחלנו ללוות לאחרונה, אמרה לי כי אסור לה לקרוא תפילות של יהודים, היות והיא מוסלמית. הילדות השוהות עימה בחדר נחרדו".

מירי הוסיפה כי "זו היתה הזדמנות נהדרת לפתוח עם הילדות שיח על מי אנחנו. הבנות שיתפו מתחושתן שהן חלק מעם ישראל, ואם אמא שלהן יהודיה, לפי היהדות הן יהודיות. דיברנו על כך שיהודי לעולם יהודי ואלוקים מחכה לכל הילדים שלו שיחזרו הביתה כמו אב שממתין לילדיו. בבוקר, לאחר הקימה, כבר ניגשה אלי אותה ילדה וביקשה שאלמד אותה ליטול ידיים ולומר מודה אני".

מרכזת הקייטנה שורי קוסטליץ אמרה כי ''במהלך הפעילות ניתן היה לראות את ההשפעה הגדולה של הקייטנה על הילדים שסוחבים על גבם מטען לא פשוט. כך לדוגמא- במהלך הקייטנה הילדות נפתחו אט אט ושיתפו בפחדים האישיים- אך גם בשאיפות ומשאלות כשהצוות המקצועי והטיפולי של העמותה מלווה ומסייע להן בכך".