פעילי ימין קטעו את הצהרת המפכ"ל

מפכ"ל המשטרה הגיע לרחבת הכותל על מנת להסביר את המצב באזור הר הבית אך לאחר שדבריו נקטעו בצעקות מספר פעמים נאלץ לעזוב את המקום.

ערוץ 7 , ד' באב תשע"ז

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, הגיע בצהריים (חמישי) לרחבת הכותל המערבי כדי למסור הצהרה לתקשורת.

"אני שמח שאפשר לפוגג חלק מהדיס אינפורמציה", פתח המפכ"ל את דבריו, "ההחלטה של הקבינט היתה שלשום, להסיר את האמצעים שהוצבו, שכללו, גלאי מתכות, שערים, ומצלמות. אתמול השלימה עיריית ירושלים לבקשת המחוז את התשתיות ששימשו הן לגלאי המתכות ולמצלמות, היות והתשתיות הללו חסרות ערך לא היתה שום משמעות להשאירם".

לשאלה מי העלה ראשון את עניין המגנומטרים, השיב: "לא אענה על כך, כי אז הרבה יופתעו. אני לא נוהג להדליף מקבינט, לכן לא אגיד מה הייתה העמדה של זה ומה העמדה של זה. אני לא יכול להתחבא מאחורי אף גורם אחר".

"תפקידנו זה לעצב מחדש את המציאות. יש אילוצים ובתוכם אנחנו צריכים להתנהל. יש המון ניסיון למשטרת ישראל במקום הרגיש הזה מול כל המכשולים, ונדע לעצב את המציאות מחדש באופן כזה שנוכל לשמור על חיי המבקרים, מתפללים שוטרים וכו'".

"האחריות על הביטחון בהר הבית ליהודים, למוסלמים, לתיירים, לכל מי שעולה, הייתה ונשארה של משטרת ישראל. יש לנו אחריות לגיבוש תפיסת ביטחון מתאימה על פי האילוצים שמוטלים עלינו. אנחנו אומרים את דעתנו, מציגים את תמונת המודיעין, את הערכותינו, אבל בסופו של דבר מקיימים את ההנחיות של הדרג המדיני.

"תפיסת הביטחון שאנחנו מפעילים היא זו שנגזרת מהיכולת לעמוד בהנחיות הדרג המדיני. ניתנו לנו הרבה משאבים שלא אפרט ממניעים ברורים. היא צריכה להיות חכמה ורלוונטית לביטחון בתוך הר הבית, לכל סביבות הר הבית וירושלים. אני מצר על כך שיש תחרות בקרב גורמים אסלאמיים מי יותר קיצוני מהשני.

"החלטנו לאפשר לאנשים להיכנס מתי שהם מחליטים להיכנס, על פי הכללים של שעות הפתיחה בהר הבית. האילוצים שיושתו יהיו קשורים לרמת הפרות הסדר, אם תהיינה, ולרמת הסדר הציבורי שנצליח להשליט בקרב באי הר הבית המתפללים. אני קורא לכולם לא להפעיל אלימות ולא לעורר הפרות סדר. ככל שניתן תהיה תפילה חופשית על הר הבית".

דבריו נקטעו על ידי חבר הכנסת לשעבר ד"ר מיכאל בן ארי ועו"ד איתמר בן גביר שהגיעו למקום והפריעו למפכ"ל לאורך כל דבריו.

"השוטרים שלך עזבו את העמדות. למה הפקרת את השוטרים שלך", שאל יו"ר עוצמה יהודית בקריאות רמות את המפכ"ל, והפריע לו להמשיך בדבריו. "אתם אמרתם להם תפעילו אלימות. אתם נכנעתם", הוסיף בן ארי בצעקות והביא להפסקתה של הצהרת המפכ"ל.