גורלם של ה"טרנסים" המשרתים לא ברור

למרות ההודעה של הנשיא נגד טרנסג'נדרים בצבא, הממשל עוד לא יודע להגיד מה יקרה עם הטרנסג'נדרים שכבר משרתים.

גיא כהן , ד' באב תשע"ז

טראמפ עם חיילים
טראמפ עם חיילים
צילום: רויטרס

למרות ההודעה של הנשיא, דונלד טראמפ, על אי-גיוסם של טרנסג'נדרים לצבא האמריקני, הממשל עוד לא יודע להגיד מה יקרה עם אותם טרנסג'נדרים שכבר משרתים בצבא.

דוברת הבית הלבן, שרה הקבי-סנדרס, נשאלה על הנושא ואמרה ששאלה זו תוכרע כנראה ע"י משרד ההגנה. "כמובן שזו החלטה קשה מאוד, החלטה לא פשוטה – אבל הנשיא מרגיש שהיא הטובה ביותר עבור הצבא", הבהירה.

בוושינגטון הורמו גבות לגבי תזמון הודעתו של הנשיא, נוכח העובדה ששר ההגנה, ג'יימס מאטיס, אמר רק לפני כחודש שהוא יבחן את המדיניות לגבי טרנסג'נדרים במשך חצי שנה. אתר "פוליטיקו" דיווח שקבוצת מחוקקים רפובליקנים שמרניים דרשה לפתור את העניין, ואיימה שלא להצביע בעד חקיקה מרכזית אם הדבר לא יקרה באופן מיידי. אותה קבוצה הלכה לנשיא, שהחליט מה שהחליט.

כצפוי, הודעתו של טראמפ הותקפה ע"י מחוקקים דמוקרטיים. הסנטוריתם קירסטן גיליברנד מניו יורק התחייבה להציע חקיקה שתבטל את ההחלטה, והסנטורית מקליפורניה, קמלה האריס, כינתה אותה "מפלה, שגויה ולא-אמריקנית". סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן, צייץ כי "יש לאפשר לכל אמריקני פטריוטי העומד בדרישות לשירות בצבא, לעשות זאת".

ככלל, הדמוקרטים העומדים לבחירה מחודשת בקרוב – במיוחד כאלה שמייצגים מדינות עם אוכלוסיה נוצרית שמרנית גדולה – מנסים לדבר פחות על נושאים כמו זכויות טרנסג'נדרים, שאינם פופולריים בציבור הרחב, ושלדעת רבים עלו למפלגה הדמוקרטית בבחירות של 2016.

ואולם, גם מספר סנטורים מהקבוצה הזו התבטאו נגד החלטתו של טראמפ.