סנקציות נגד רוסיה, אירן וצ. קוריאה

בית הנבחרים והסנאט הגיעו להסכמה על סנקציות חדשות נגד רוסיה, צפון קוריאה ואירן. יוגבל כוחו של הנשיא לבטל את הסנקציות.

ניסן צור , ד' באב תשע"ז

בניין הסנאט בוושינגטון
בניין הסנאט בוושינגטון
Thinkstock

הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים ובסנאט הגיע להסכמה על נוסח של סנקציות חדשות שיוטלו על רוסיה, אירן וצפון קוריאה.

הצעת החוק הוגשה לשולחנו של הנשיא טראמפ, אלא שהיא כוללת בתוכה גם את הגבלת כוחו של הנשיא במקרה ושיתקשה במידה וירצה לבטל את הסנקציות החדשות.

"בעקבות דיונים פרודוקטיביים, אני שמח להודיע כי הגענו להסכם שייאפשר לנו לשלוח הצעת חוק לשלוחן הנשיא", אמר יו"ר וועדת יחסי החוץ של הסנאט, הסנאטור בוב קורקר. ביום שלישי האחרון הצביעו חברי בית הנבחרים ברוב עצום של 419 תומכים מול 3 מתנגדים בלבד בתמיכה להטלת סנקציות חדשות על צפון קוריאה, בעקבות הניסויים הבליסטיים האחרונים שביצעה.

החידוש בהצעת החוק הוא כי היא כוללת בתוכה מתן זכות וטו לקונגרס על כל נסיון של הממשל האמריקאי להסיר את הסנקציות מעל רוסיה.

מי שעוקבים בדאגה והעבירו ביקורת על הצעת החוק החדשה שנועדה להטיל סנקציות נוספות על רוסיה, הם ראשי האיחוד האירופי. נשיא האיחוד, ז'אן קלוד יונקר, הזהיר את ארה"ב כי לא תטיל באופן עצמאי סנקציות על רוסיה שעלולות לפגוע באינטרסים של האיחוד האירופי.

"הגוש יפעל בתוך ימים ספורים במידה ולא נקבל בטוחות לגבי ההשפעה של הסנקציות החדשות על האינטרסים האירופיים" אמר יונקר. הוא הוסיף גם כי "להצעת החוק יכולות להיות השפעות חד צדדיות על ביטחון האנרגיה של האיחוד האירופי. המדיניות של 'אמריקה תחילה' לא יכולה לבוא על חשבון של אירופה בסוף".

גם מדיונת נוספות ובהן גרמניה וצרפת הגיבו בכעס לידיעה על הסנקציות החדשות שמציע הסנאט להטיל על רוסיה. "זה לא יהיה מקובל כי ארה"ב תטיל סנקציות חד צדדיות על מנת לשרת את האינטרסים של מדיניות התעשייה האמריקאית" אמר דובר משרד החוץ הגרמני, מרטין שיפר.

בצרפת אמרו כי "ההצעה בלתי חוקית מאחר והיא חוצה את גבולות ארה"ב ויכולה להשפיע על האירופים במידה ותעבור".