נדחו כל הערעורים במשפט אזריה

בית הדין הצבאי לערעורים דחה את כל הערעורים במשפט אזריה. גזר הדין ישאר על 18 חודשי מאסר. עו"ד יורם שפטל: נערער לבית המשפט העליון

יוני קמפינסקי , ז' באב תשע"ז | עודכן: 17:18

אלאור אזריה בדיון
אלאור אזריה בדיון
צילום: תומר אפלבאום

בית הדין הצבאי לערעורים, בראשות השופט דורון פיילס, דחה את ערעורו של אלאור אזריה על הרשעתו בעבירה של הריגה וכן על הרשעתו בעבירה של התנהגות שאינה הולמת.

השופטים הודיעו גם כי הם דוחים את ערעורו של אזריה שביקש להקל בעונשו, וכן את ערעור הפרקליטות הצבאית שביקשה להחמיר בעונשו של אזריה.

לפסק הדין המלא לחצו כאן

עורך דינו של אלאור אזריה, יורם שפטל, פנה להרכב השופטים לאחר דחיית הערעור בבקשה לדחות את תחילת המאסר של אזריה ב-30 ימים כדי להכין את בקשת ההגשה של הערעור לבית המשפט העליון. התביעה הצבאית מתנגדת לעיכוב תחילת המאסר.

"לא השתכנעתי מפסיקת הדין היום והקשבתי בקשב רב. נבקש רשות לערער לעליון ולכן מבקשים עיכוב ביצוע", אמר שפטל.

במהלך הקראת ההכרעה בערעור הפרקליטות הצבאית על קולת עונשו התפרצה אמו של אזריה לדברי השופט ודרשה לחקור למה המחבל לא עבר בדיקה פתולוגית מיד לאחר הפיגוע.

נשיא בית הדין, השופט דורון פיילס, פירט בהכרעת הדין את התייחסות השופטים לחלקי הערעור השונים, אשר הוצגו בפני בית הדין על ידי סנגורו, עו"ד יורם שפטל.

אחת הסוגיות המרכזיות העולות בהכרעת הדין בערעור היא עדותו של הלוחם רב"ט ת' שהעיד כי שמע את אזריה אומר לאחר הירי, כי המחבל פצע את חברו והוא צריך למות.

"זו אמירה משמעותית", אמר השופט פיילס וקבע כי לא נמצאה סיבה לפקפק באמינותו של הלוחם ת'.

השופט דחה את הטענות השונות שנטענו בחקירה הנגדית של רב"ט ת' וקבע כי העדות אמינה למרות חוסר הבהירות באשר לנוסח המדויק של המשפט אותו אמר אזריה. "אפשר להסתמך על רוח הדברים כפי שפסק בית הדין. גרסתו של רב"ט ת' היא גרסה אחידה ורציפה".

בפסק הדין ציין השופט עוד כי המערער (אזריה - י"ק) לא אמר בשום שלב, למרות השינוי בגרסאותיו, כי רב"ט ת' משקר בעדותו.

השופט פיילס ציין עוד שתי עדויות של לוחמים נוספים אשר העידו על אמירות דומות מצידו של אזריה, "העובדה שיש מספר עדים שמסרו דברים דומים מעלה כי אין מדובר בעדויות מתואמות".

בהמשך הכרעת הדין מתייחס השופט פיילס לסרטונים השונים שהוצגו בבית הדין הצבאי, ולמידע שניתן להפיק מהם.

"אין שום הוכחה לטענת ההגנה שהייתה השפעה של האמירות של שר הביטחון ובכירים אחרים על מהלך המשפט", ציין השופט.

השופט הוסיף וקיבל את הטענה כי אזריה לא הביע בשטח בפני החייל לידו חשש ממטען.

בית הדין עבר לדון בעדותו של מפקד הפלוגה, רב סרן תום נעמן, לפיה אלאור אמר לו שירה במחבל כי הוא זז, וציין כי מדובר בעדות "בעייתית ומלאת סתירות".

בשלב זה עבר השופט לדיון בגרסתו של אזריה עצמו, "לאורך החקירה התקשה המערער להציג עמדה אחת עקבית. המערער שינה גרסאות".

"אמירותיו של המערער במצ"ח הראו כי לכל אורך החקירה התקשה להעמיד גרסה אחת קוהרנטית", ציין השופט פיילס.

השופט הוסיף ואמר כי הגרסה המלאה של אזריה בעדותו הגיעה לאחר רצף של גרסאות משתנות. "יש בכך כדי להצביע על חוסר מהימנותה ולחזק את ראיות התביעה".

בהכרעת הדין ציין השופט פיילס כי אזריה כבש חלק ניכר מעדותו, וסבר כי הדבר נעשה במטרה להתאים את עדותו למידע שיעלה נגדו במהלך המשפט.

השופט פיילס דחה את טענתו של אזריה בנוגע לחשש מהסכין וציין "בדקנו את הטענה שהסכין הייתה קרובה לידי המחבל ולמדנו שהיא לא הייתה קרובה. מצפייה בסרטונים למדנו שהסכין לא הייתה קרובה עד שהאזרח עופר אוחנה בעט אותה לכיוונו".

בהמשך הכרעת הדין שלל השופט פיילס את האפשרות שאזריה חשש ממטען על גופו של המחבל, "המערער לא פעל כאדם החושש לחייו". הקביעה מתבססת בין היתר על התנהגותו של אזריה בזירה, הסרת הקסדה בנחת לפני הירי ומראהו של אזריה מיד לאחר הירי וגם בהמשך אותו בוקר.

בית הדין קבע עוד כי "אזריה פעל בניגוד מוחלט להוראות פתיחה באש", והדגיש, "הזירה מלמדת כי לא היתה סכנה".

השופט דורון פיילס התייחס גם לטענה של הגנה מן הצדק אשר הובאה בהשוואה לשלושה אירועים שונים שהובאו בפני בית הדין, וקבע כי מדובר באירועים שנסיבותיהם ומאפייניהם שונים מהמקרה של אזריה.

בית הדין עסק גם בטענה לפיה בכירי צה"ל והמערכת הפוליטית זיהמו את ההליך. "לאורך החקירה סוקרה הפרשה בהרחבה וכל עוד זה לא חורג את המקובל בחוק זה במסגרת זכות הציבור לדעת". עם זאת השופטים מותחים ביקורת על אישי ציבור וסנגורי הנאשם על התבטאויות ש"פוגעות בהליך השיפוטי".

בשלב זה הודיעו השופטים כי החליטו כאמור לדחות את הערעור על הרשעתו של אזריה בהריגה ועל הרשעתו בעבירה של התנהגות בלתי הולמת.

בשלב הדיון בעונשו של אזריה אמר השופט פיילס, "הביטוי 'הילדים של כולנו' מבטא את זה שביטחון המדינה נתון בידי צעיריה. ולכן הסתבכות של חייל והצהרתו שהוא לא אשם מעוררת אמפתיה. אבל לא כך נקבעים הדברים במשפט רחוב ודיון ציבורי. אסור שהדיון הציבורי יסיט את המשפט הפלילי על כל כלליו וחוקיו".

"צה"ל איננו מיליציה פורעת חוק אלא צבא של מדינה מתוקנת", הדגיש השופט פיילס וציטט את ראש הממשלה הראשון בן גוריון שאמר, "הנשק העיקרי של הצבא הוא כוחו המוסרי. החוסן המוסרי של צה"ל הוא הבסיס לחוסנו הצבאי".

אזריה הגיע בצהריים לאולם בית הדין הצבאי לערעורים בקריה. לאולם בית המשפט נכנסו אזריה, בני משפחתו, סנגורו יורם שפטל ויתר המלווים, כמו גם עשרות כתבים וצלמים המסקרים את הכרעת הדין.

אביו של אלאור אזריה, צ'רלי אזריה, פנה בתוך אולם בית המשפט לבני המשפחה והחברים, וקרא להם לנהוג באיפוק לאחר שמיעת הכרעת הדין בערעור.

"שמרנו על איפוק עד היום אני מבקש להמשיך לשמור על איפוק", אמר אזריה לאחר כניסתו של אלאור לאולם ולפני כניסת השופטים. "מה שלא יהיה - נתמודד בהליכים המקובלים".

כזכור, בית הדין הצבאי הרשיע את אזריה פה אחד בהריגת מחבל ששכב על הקרקע בחברון וגזר עליו בדעת רוב 18 חודשי מאסר בפועל.

בראש הרכב השופטים בערעור יושב נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, אלוף דורון פייליס. יחד עימו השופט יגאל פליטמן והשופט צבי סגל. שני שופטי הצד בהרכב הם אלוף (מיל') אייל אייזנברג, לשעבר מפקד פיקוד העורף, ותת־אלוף אבי פלד, לשעבר מפקד חטיבת גולני.

אזריה שוחרר מצה"ל ב־20 ביולי ועבר למעצר בית, לאחר שבמשך כשנה וחצי שהה במעצר פתוח בבסיס נחשונים. היום, לראשונה, הוא הגיע לבית הדין הצבאי בלבוש אזרחי.טוען....