עומס חום בצום: הכינו את המזגנים

אורן דוידוב, חזאי השירות המטאורולוגי, בתחזית חמה ולא מעודדת לתשעה באב: "אנחנו במגמה עולמית של התחממות".

בני טוקר , ח' באב תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

לחזאי התורן של השירות המטאורולוגי אין בשורות מצננות לקראת תשעה באב.

בשיחה עם ערוץ 7 אומר החזאי אורן דוידוב, "היום ומחר אנחנו עדיין בעיצומו של גל חום קצרצר שמתווסף לגלים שהיו לנו בחודש יולי החם ממילא. אנחנו נמצאים כרגע בעיצומו של גל חום וגם מחר יהיו טמפרטורות דומות להיום שהן גבוהות מן הרגיל לעונה. בהרים ובפנים הארץ יבש וחם מן הרגיל ולאורך החוף מזג האוויר הביל''.

דוידוב מדווח על הקלה בחום רק ביום רביעי, "מחר באזור ירושלים יהיו בצהריים בין 33 ל-34 מעלות, לאורך החוף באזור ת"א בין 30 ל-31 מעלות עם אחוזי לחות גבוהים בין 70 ל-75 אחוזי לחות. באזורים הפנימיים בעמקים הצפוניים כמו בית שאן הטמפרטורות יהיו סביב 40 מעלות ואפילו יותר.

''באזור הדרום בבאר שבע יהיו סדר גודל של 36-37 מעלות עם אחוזי לחות נמוכים בין 30 ל-35 אחוזי לחות. באילת סביב 42 מעלות , הטמפרטורות הרגילות לעונה באילת.

ירידה קלה צפויה רק ברביעי, חמישי ושישי. ''הטמפרטורות בשישי חוזרות להיות רגילות לעונה".

דוידוב מאשר כי חודש יולי היה חם מהרגיל, "היו לנו חמישה גלי חום שפקדו אותנו אחד אחרי השני, כמעט כל יום היו עומסי חום כבדים ברוב אזורי הארץ. גם בשפלה היו טמפרטורות חריגות וכנראה שברנו החודש שיאים של שנים.

"לגבי החודש הבא - חודש אוגוסט הוא ממילא נחשב בין החודשים החמים של הקיץ כך שגם אם יהיו טמפרטורות רגילות זה מזג אויר חם מאוד, הביל לאורך החוף וחם ויבש בפנים הארץ. כרגע אין צפי לגלי חום נוספים".

חזאי השירות המטאורולוגי מסביר כי ההתחממות היא עולמית, "אנחנו שומעים על גלי חום באזורים רבים בעולם, יש גלי חום ושריפות באזור אירופה וגם במוסקבה הטמפרטורות מאוד גבוהות - סביב 35 מעלות, גם בחוף המזרחי בארה"ב יש טמפרטורות מאוד גבוהות.

''מן הסתם מזג האוויר בעולם קשור אחד לשני כי מדובר בגלים שרוכבים באטמוספרה הגבוהה יותר, גלים שנעים מעל כל העולם ולכן איפה שפוקד גל חום במקום מסוים מן הסתם הוא יגיע גם לאזורים אחרים ולכן הכל קשור אחד בשני, מה שמכונה התחממות גלובאלית".