"השב"כ לא היה מעורב בריקוד השנאה"

השופט נועם סולברג דחה עתירה שטענה כי השב"כ היה מעורב בריקוד פעילי הימין בחתונה לפני שנתיים עם תמונת תינוק שנספה בדומא.

יוני קמפינסקי , ט' באב תשע"ז

צילום החתונה
צילום החתונה
צילום: מתוך ערוץ 10

בג"ץ דחה בימים האחרונים עתירה שהוגשה על ידי מספר פעילי ימין בדרישה לחשוף מעורבות של השב"כ, באירוע בו הונפה תמונת תינוק פלסטיני שנספה בשריפה בדומא, במהלך ריקוד בחתונה לפני שנתיים.

בא כוחם של העותרים, עו"ד אלי פוקסברומר, אף טען כי הוא מבקש "לאפשר בחינה של השאלות מי יזם את הריקוד, מי ייצר וסיפק את אביזריו, מי צילמו, מי פרסמו, מה היו מניעיו, ומה הקשר בין 'היד הנעלמה' המפרסמת, לבין ידה החזקה של המאשימה, המאשימה בפרסום. האם יד זרה פגשה יד אחרת והוחלפה לחיצת ידיים, או האם מחיאת כף כאן ויד אדם אחד תחת כנפיהן".

העותרים טענו כי "האירוע התרחש, לפי הנטען, בעיתוי נוח לשב"כ, שאז געש חלק מהציבור בביקורת על חקירת שב"כ את האסון הנורא בדומא, ביקורת שכללה פרסומים אינטנסיביים על עינויים של נחקרים".

הם גם ביקשו "לבדוק אם בחומר החקירה החסוי יש מענה לשאלות האם האירוע תוכנן על-ידי השב"כ, מי הדפיס את תמונות התינוק, מי הביא את התמונות לחתונה, האם היו בין הרוקדים אנשי שב"כ או משטרה מוסווים, מי מסר את התמונות לרוקדים, מי החל לדקור את התמונה, מי צילם את הריקוד, מי העבירוֹ לכתב ערוץ 10, מי תִדרכוֹ, האם יש מידע על מצב האלכוהול אצל הרוקדים ועוד".

"העותרים, קטינים, הואשמו בהסתה לאלימות או טרור, בכך שבמהלך חתונה שבה רקדו בצוותא עם אחרים, הניפו את ידיהם באוויר, חלקם הניפו תמונות של משפחת דוואבשה. כזכור, בני המשפחה הם קרבנות פיגוע רצח שנגרם כתוצאה מהשלכת בקבוק תבערה אל תוך ביתם בכפר דומא שבשומרון", נכתב בהחלטה.

השופט נועם סולברג דחה את הטענות ואומר כי מדובר בניסיון להוציא חומר חסוי שעלול לפגוע בביטחון המדינה.

הוא כתב כי עיין בחומרי החקירה החסויים. "לא מצאתי ראיה שהיא חיונית להגנה, או שעשויה להועיל ולקדם את ההגנה בכלל, ובשים לב לחומר הגלוי בפרט".

"אציין, עם זאת – בהתייחס לטענה העקרונית, החמורה, שטענו העותרים על מעורבות השב"כ באירוע – כי על הנפת התמונות של בני משפחת דוואבשה נודע לשב"כ רק בדיעבד. בניגוד לטענת ב"כ העותרים, לא היה לשב"כ מידע על כך מלכתחילה;.גם לעת הזאת, לא ידוע לגורמי המשיבה מי יזם את הנפת התמונות ומי הביא אותן לחתונה. עוד זאת חשוב לומר במענה לטענת העותרים, על סמך חומר החקירה החסוי שהובא לעיוני והמידע שנמסר לי במענה לשאלותי: לא היתה מעורבות של שב"כ באירוע נושא כתב האישום – לא הדחה ולא פרובוקציה", מסכם השופט סולברג.