ביהמ"ש: רואה החשבון של אושוויץ ייכלא

לאחר מספר עתירות שהוגשו בעניינו, בית המשפט הפדראלי בגרמניה קבע כי רואה החשבון של אושוויץ כשיר להיכנס לכלא.

חיים לב , י"א באב תשע"ז

כשיר להיכלא. אוסקר גרונינג בבית משפט.
כשיר להיכלא. אוסקר גרונינג בבית משפט.
צילום: רויטרס

רואה החשבון של אושוויץ כשיר להיכנס לכלא - כך קבע בית המשפט הפדראלי בגרמניה לאחר מספר עתירות שהוגשו בעניין.

אוסקר גרונינג המכונה גם 'רואה החשבון של אושוויץ' הואשם בסיוע לרציחתם של 300,000 יהודים במחנה ההשמדה אושוויץ במלחמת העולם השנייה, הי"ד. על גרונינג בן ה-95, שהיה סמל באס. אס ושירת במחנה, נגזרו ארבע שנות מאסר בפועל.

גרונינג הודה במהלך הדיונים שחזה במעשי זוועות שבוצעו במחנה, אך לא בהשתתפות במעשים. הסנגוריה ביקשה לזכות את הנאשם, בתואנה כי השומר הנאצי לשעבר סייע לאסוף ולערוך רישום של כסף שנגנב מאסירים שנרצחו על ידי הנאצים, אבל לא סייע בפועל להרג יהודים.

אולם התביעה מסרה בהצהרה שגרונינג היה בורג במכונת החיסול במהלך התקופה ששירת באושוויץ בשנת תש"ד. לטענת התביעה, השומר הנאצי לשעבר סייע לאסוף ולערוך רישום של כסף שנגנב מאסירים שנרצחו על ידי הנאצים. "הוא סייע למשטר הנאצי להרוויח כלכלית ותמך ברציחות השיטתיות", נמסר.

במהלך הדיונים הקודמים העידו שלושה עדים מבין 40 ניצולים ובני משפחה מהונגריה, ישראל, קנדה, בריטניה ארה"ב וגרמניה שהצטרפו כתובעים למשפט נגד גרונינג, כפי שמתיר החוק הגרמני.

לאחר גזר הדין ערער עורך דינו על העונש בתואנה כי מצבו הרפואי אינו מאפשר להיכנס לכלא, אך כאמור בית המשפט הפדראלי קבע כי הוא כשיר להיכנס לכלא.