אסור לבנות בית כנסת: "מטרה לטרור"

המועצה המקומית בפרבר של סידני החליטה לאסור על בניית בית כנסת בשל הסיכון הביטחוני לסביבה. הקהילה היהודית זועמת.

גיא כהן , י"ב באב תשע"ז

בונדי, אוסטרליה
בונדי, אוסטרליה
iStock

המועצה המקומית בבונדי, פרבר של סידני שבאוסטרליה, אסרה על בניית בית כנסת בטענה שהוא עלול להפוך מטרה לטרור ולסכן את באי בית הכנסת ואת תושבי האזור.

בית המשפט למקרקעין וסביבה סירב לפסול את ההחלטה.

אתר news.com.au דיווח כי מנהיגים יהודיים מזועזעים מההחלטה, ממנה עולה כי נשללת מהם הזכות לעסוק באופן חופשי בפולחנם הדתי. רב הקהילה המקומית, הרב יהורם אולמן, אמר שהמועצה ובית המשפט "חנקו" למעשה את חופש הדת והעניקו פרס לטרור.

"ההחלטה היא חסרת תקדים", אמר הרב אולמן. "השלכותיה עצומות. למעשה, עולה ממנה שאסור לאף ארגון יהודי לפעול באזורי מגורים. היא עלולה להגביל את הקיום והפעילות היהודית בסידני ולמעשה, בכך שהיא יוצרת תקדים, באוסטרליה כולה – וכפועל יוצא, מעניקה פרס לטרור".

בניין בית הכנסת המתוכנן מצוי בלב הפרבר הנודע של סידני, ובמרחק כמה מאות מטרים מחוף הים המפורסם של בונדי.

ויק אלחדף, יו"ר ארגון ה"בורד אוף דפיוטיז" היהודי במדינת ניו סאות ווילז, אמר בתגובה כי זהו "יום עצוב מאוד לאוסטרליה אם קהילה מוכרת, הזקוקה לבית תפילה, מסורבת לבנות אותו בשל החשש שאחרים יהוו איום. זה פשוט מראה איך כולנו מאבדים את חרויותינו. ההחלטה האומללה הזו מהווה תקדים".

בית המשפט השתמש בהערכות הסיכון של מתכנני המבנה עצמם כנימוקים לדחיית אישור הבנייה. "האמצעים הפיזיים שהוצעו בכדי לתת מענה לאיומים המזוהים ישפיעו באופן בלתי מתקבל על הדעת על הרחוב ועל הנכסים הסמוכים", כתב בית המשפט.