איסור בניית בית הכנסת – "לא באשמתנו"

המועצה המקומית האוסטרלית שבשטחה אמור היה להיבנות בית הכנסת מתנערת מהחלטת בית המשפט לאסור זאת

גיא כהן , י"ג באב תשע"ז

חוף בונדי
חוף בונדי
iStock

המועצה המקומית האוסטרלית שבשטחה אמור היה להיבנות בית כנסת התנערה ביום שישי מהחלטת בית המשפט לאסור על בניית בית התפילה. ההחלטה נומקה בכך שבית הכנסת עלול להפוך מטרה לטרור.

בניגוד לדיווחים, טענה מועצת ווברלי, ההחלטה התקבלה ע"י בית המשפט בלבד ולא קדם לה סירוב של המועצה לבניית בית הכנסת.

על פי דיווחים מקומיים, קבוצה מטעם תנועת חב"ד, הקרויה "ידידי הפליטים ממזרח אירופה", או FREE, היתה זו שפנתה למועצה בבקשה לאשר את בניית בית הכנסת, במרחק כמה מאות מטרים מחוף בונדי הידוע. ואולם, כשחלפו 40 יום ללא אישור המועצה, הדבר התקבל כסירוב, ו-FREE ערערה לבית המשפט המיוחד העוסק בהקצאת אדמות.

בית המשפט דחה את הערעור של FREE בהסתמך על הדו"ח שהיא עצמה הגישה, לגבי הסיכונים הביטחוניים לבית הכנסת. הוא קבע שבית הכנסת אכן נתון בסכנה לפיגוע, ומהווה סכנה פוטנציאלית הן לבאי בית הכנסת והן לתושבי הסביבה. מצד שני, קבע בית המשפט, בניית אבטחה ביטחון מיוחדים תשנה את אופיו של הרחוב בצורה בלתי נסבלת.

דוברת מטעם המועצה אמרה שלמועצה יש "היסטוריה ארוכה של שותפויות עם הקהילה היהודית והיא תמשיך לעבוד בצמוד לקהילה היהודית ולארגונים יהודיים".

מנכ"לית המועצה, קתי הנדרסון, אמרה שלטעמה, החלטת בית המשפט היא בעלת אופי "טכני", וכי אם תוגש למועצה תוכנית לבניית בית הכנסת שלוקחת בחשבון את פסיקת בית המשפט, המועצה תשקול אותה מחדש.