יובל לשחרור הר חברון

באירוע בהר חברון השתתפו שרי השיכון והמשפטים, ח"כים, תושבי המועצה והאזור, הופיעו גם שלומי שבת וחנן בן ארי.

ערוץ 7 , י"ג באב תשע"ז

חוגגים בהר חברון
חוגגים בהר חברון
צילום: מרים אמיתי

אירוע חגיגי התקיים בסוף השבוע (חמישי) בהר חברון בהשתתפות שרי השיכון והמשפטים, ח"כים, תושבי המועצה והאזור, הזמרים שלומי שבת וחנן בן ארי.

שרת המשפטים איילת שקד ושר השיכון והבינוי יואב גלנט נאמו בפני אלפי חוגגים שציינו את אירוע היובל לשחרור הר חברון.

שקד הזכירה בדבריה את החלטת אונסקו, "לפני מספר שבועות קיבלה אונסקו שתי החלטות שקריות מקוממות בנוגע לירושלים ולמערת המכפלה, שמנסות לעוות ולהעלים את ההיסטוריה היהודית שנשקפת מכל גבעה וכל שם של יישוב בהר חברון.

אלו לא היו החלטות מקריות-ירושלים היא ליבו הפועם של העם היהודי ומערת המכפלה היא לבו של הסיפור היהודי, וביחד הם לב ליבה של זכותנו על הארץ הזאת.

ביקור בהר חברון הוא טיול במכונת זמן שפועלת על רוח ומעבירה אותך בין היסטוריה יהודית עתיקה מתקופת התלמוד להתיישבות יהודית ישראלית שהיא גן פורח. לפני 50 שנה שחררנו את חברון בפעם האחרונה, אנחנו לא נזוז מפה, היום אתם ענקי חברון".

שר הבינוי והשיכון האלוף (מיל') יואב גלנט בירך את המתיישבים ואמר: "הנוכחות שלכם כאן חשובה למניעת רצף פלסטיני-ערבי שמתחיל בחברון ובנותיה, והוא עלול להגיע עד למכתש הגדול ולמכתש הקטן, אם לא נעמוד על המשמרת כאן ובבקעת ערד.

אני גאה בעובדה שלאחרונה חידשנו את העבודות להקמת היישוב היהודי חירן. אסור להשלים עם השתלטות על קרקעות המדינה. משום כך, בקרוב גם נביא לאישור הממשלה את ההצעה להקמת ישובי בקעת ערד. זהו חבל ארץ גדול שיאפשר יצירת רצף התיישבותי יהודי מהר חברון ועד הנגב".

בהר חברון גרים כיום כעשרת אלפים תושבים בשמונה עשרה יישובים חילונים ודתיים באזור המהווה 5% משטחה של מדינת ישראל, למרות הקפאת הבניה המשפיעה על קצב הבניה נמצאים היום בתהליכי בניה כשש מאות בתים ביישובי המועצה וקצב הקליטה עומד על 6% גבוה מהממוצע הארצי העומד על 1.9%.

באירוע העניק השר גלנט יחד עם ראש המועצה יוחאי דמרי תעודת הוקרה לראש המועצה הראשון רון שכנר המתגורר ביישוב בית יתיר וכן לאורי זילברמן ששימש גם הוא כראש מועצה. באירוע לראשונה הופיעו בשיר משותף חנן בן ארי ושלומי שבת.

ראש המועצה יוחאי דמרי אמר, "אנו מציינים יובל לחידוש ההתיישבות בלב הארץ, ולשחרור הר חברון וירושלים", אמר דמרי וציטט את המאמר בעיתון "הארץ" לאחר שחרור ירושלים "הוד העבר שוב לא נשקף מרחוק, אלא מעתה הוא יהיה חלק של המדינה החדשה, ויפיץ את קרניו על מפעל הבנייה של חברה יהודית שהיא חוליה בשרשרת הארוכה של תולדות העם בארצו".

"יובל שנים לפאר היצירה הזה הוא יום של חג לעם ישראל, רבע משטח המדינה נמצא בלב הארץ, ביהודה ושומרון. לאורך כל השנים, פעלנו בשליחותן ובעזרתן של ממשלות ישראל. בשנים האחרונות שיתוף הפעולה הולך ומתהדק ומוביל להרבה הישגים".טוען....