יש פתרון לתופעת הרווקות מאוחרת?

למרות אינספור כנסים, הרצאות, דיונים, קורסים וחוגים תופעת הרווקות המאוחרת בציונות הדתית עדיין כאן. מה הגורמים? ניתן לעשות משהו?

שמעון כהן , י"ד באב תשע"ז

חתונה
חתונה
iStock

את הציונות מלווה בשנים האחרונות עיסוק מואץ בתופעת הרווקות המאוחרת. מאמרים, כנסים, הרצאות, דיונים קורסים ועוד ועוד מנסים להתמודד, אך האם כל אלה הועילו לצמצום התופעה? לא בטוח.

בראיון ליומן ערוץ 7 לקראת ט"ו באב אומר אסף נבון, מקים אתר 'שליש גן עדן' כי התופעה נמשכת ואולי אף מחריפה אף על פי כן ולמרות הכול.

לטעמו של נבון "הרווקות המאוחרת הולכת ומחמירה גם במגזר הדתי", ולהערכתו הסיבה לכך היא בין השאר התיוג הפנימי בתוך החברה הדתית לתתי סיווגים שכל אחד ואחת משייכים את עצמם אליהם ומבקשים בן זוג מ"סוגם" שלהם.

בעיה נוספת שהוא מעלה היא החשיבות המופרזת שרווקים נותנים לסוגיית הגיל. לדבריו החשיבות לגילו של בן הזוג או בת הזוג לא קיימת ברמה כזו במגזרים החילוני והחרדי אלא דווקא בדתי לאומי, ובניסוי שביצעו הוא ואנשי האתר שלו התבקשו מספר רווקים ורווקות שלא לציין את הגיל שלהם במפגש של רצף דייטים והתברר שללא איזכור הגיל ההשתדכות קלה הרבה יותר.

להערכתו של נבון לצמצום תופעת הרווקות המאוחרת יוכלו לסייע כנסים שהם כשלעצמם אינם מניבים נישואים באופן ישיר, אך ניתן להדגיש בהם ש"גיל הוא רק מספר", ואינו מהווה מניעה להתאמה בין בני זוג, למעט מקרים בהם מדובר בפער גדול ומשמעותי עד כדי אופי דורי שונה בין הצדדים.

כמו כן הוא מציין את היכולת של פרסום מקרים בהם מעורבים מפורסמים לשנות את ההרגלים החברתיים, דוגמא לכך הוא מוצא בנישואיה של חברת הכנסת חוטובלי עם בעלה הצעיר ממנה. הוא מספר על כנס בו השתתפה וסיפרה את סיפורה האישי, ולהערכתו אירוע שכזה בעל משמעות עבור צעירים רבים.

עם זאת להערכתו לא ניתן למגר את תופעת הרווקות המאוחרת אלא לכל היותר לצמצם את היקפיה. נבון מעיר כי בעוד רווקות במגזר הדתי לאומי מציבות שורת דרישות עקרוניות מבן הזוג, ובהן דרישות מהותיות כמידות והיות בן הזוג בוגר צבא, הרי שאצל הרווקים הבנים במגזר הדתי לאומי קיימת נכונות ופתיחות להיכרות גם עם תתי מגזרים נוספים כחוזרות בתשובה, חרדיות מודרניות ועוד.

על עצם הנכונות לפנות לאתרי היכרויות אומר נבון כי המציאות כיום היא שמגיל מסוים והלאה כולם נכנסים לאתרים שכאלה, וככל שהגיל צעיר יותר הנכונות למסור פרטים אישיים ולתת אמון במערכת ובאתר היא גדולה יותר, מעבר להיכרות של הרווקים הצעירים עם היכולות הטכניות לברר את אמינות הפרטים שנמסרים להם.

וגם רווקי המגזר החרדי מוצאים את עצמם באתרי היכרויות, ולעיתים אף בהמלצת רבנים. נבון מציין כי התופעה קיימת בעיקר בקרב חרדים עובדים המצויים בעיצומם של תהליכים חברתיים כוללים החושפים אותם לעולם האינטרנט וליכולותיו. "הם נכנסים בהמוניהם, אבל לא רק הם ולא רק חוזרים בתשובה אלא גם כאלה שנחשבים במגזר שלהם כ"איכותיים" ונחשבים".