בנט מתריע: סכנה לעולם המערבי

השר נפתלי בנט פרסם הבוקר (ב׳) טור בעיתון ה-Wall Street Journal, שבו הוא מתריע מפעילותן של מדינות תומכות טרור במזרח התיכון.

עוזי ברוך , ט"ז באב תשע"ז

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

יו׳׳ר הבית היהודי, חבר הקבינט המדיני-בטחוני, השר נפתלי בנט פרסם הבוקר (ב׳) טור בעיתון ה-Wall Street Journal, שבו הוא מתריע כי מדינות המערב מקריבות את הביטחון העתידי שלהן עבור שקט זמני.

״בעוד הם נלחמים בדעאש שהוא בעיה טקטית, מאמציהם עלולים להוביל ליצירת אימפריה איראנית רדיקלית מטהרן ועד הים התיכון, שהיא איום אסטרטגי.״

"מאז המהפכה האסלאמית, מטרתה של איראן היא ייצוא של המהפכה לכל מקום בעולם, אם צריך אז בכוח הזרוע. בנוסף למימון פעילות טרור והעצמת ארגוני טרור ברחבי העולם, אנו עדים להתפתחות נוספת באסטרטגיה האיראנית, הפעם בחסות המלחמה המתמשכת בסוריה.

רכיב חשוב באסטרטגיה של טהרן הוא לשלוט במסדרון היבשתי בין איראן לים התיכון. תחת החסות של מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה, חיזבאללה עוזר לבנות כביש מהיר זה. המהלך מסכן את כל העולם המערבי", כתב בנט.

"שליטה במסדרון הזה תחבר את איראן בצורה ישירה לבנות חסותה בסוריה ובאיראן, ותאפשר לה להעביר במהירות ובזול אמצעי לחימה מתקדמים. הפרוזדור יאפשר לאיראן לבנות נוכחות צבאית בים התיכון, ויכניס שטחים נרחבים של אירופה לטווח של חיל האוויר, והטילים לטווח בינוני של איראן. איראן גם תוכל לבנות מפעלים לייצור אמצעי לחימה מחוץ לגבולותיה".

"במשחק השח הסורי, מנהיגי המערב כל כך ממוקדים בפרש התוקף את חיילי הרגלים שלהם, שהם לא רואים את המלכה המתמרנת אותם לקראת תבוסה. הטעות שבזיהוי דאע"ש כאיום הגדול ביותר אפשר לאיראן לקדם את הכלים שלה ולשפר עמדות. הסכם הגרעין משנת 2015 מדגים את הסבלנות האיראנית, כשהיא מאיטה באופן זמני את ההכנות של המדינה להשגת נשק גרעיני אך לא מונעת זאת מהם בטווח הארוך.

אני ואחרים מודאגים מהפסקת האש שהושגה בדרום סוריה בתיווך אמריקאי, רוסי וירדני בחודש שעבר. הנוכחות של כוחות ארה"ב ובנות בריתה בצפון הכריחה את איראן לפנות דרומה – הפסקת הלחימה הזמנית באזור רק מעניקה לאיראן עוד שטח בניסיונה לבנות כביש מהיר לחוף".

"יש מספר דרכים אפשריות לפעול נגד איראן. אבל העולם החופשי – בהובלת ארה"ב – עדיין לא עשה את הצעד הראשון והחשוב ביותר: הצהרה באופן גלוי שהעולם החופשי לא יאפשר אימפריה איראנית בין המפרץ הפרסי לים התיכון", דברי בנט בעיתון.