נשיא המדינה נפגש עם השגרירים החדשים

נשיא המדינה קיבל את כתבי האמנה של השגרירים החדשים מאוסטרליה, מקסיקו, גינאה וסנגל עם כניסתם כשגרירים של מדינותיהם בישראל.

ניצן קידר , ט"ז באב תשע"ז

נשיא המדינה ושגריר אוסטרליה הנכנס
נשיא המדינה ושגריר אוסטרליה הנכנס
צילום: מארק ניימן, לע"מ

שגרירים חדשים מאוסטרליה, מקסיקו, גינאה וסנגל הגישו היום (שלישי) את כתבי האמנה שלהם, לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, עם כניסתם כשגרירים של מדינותיהם בישראל, בטקס רשמי בבית הנשיא.

שגריר אוסטרליה הנכנס, כריסטופר קיית' קנאן הגיע לבית הנשיא מלווה בבניו התאומים, ניקולאס ואלכס בני ה-10, והגיש לנשיא את כתב האמנה שלו.

הנשיא ציין את חשיבותה של ההיסטוריה המשותפת וכן את שיתוף הפעולה המודרני בחדשנות ובטכנולוגיה. הנשיא הודה לשגריר על עמידתה של אוסטרליה לצידה של ישראל בבמה הבינלאומית, ואמר: "אני מקווה שאתה מרגיש בבית, ואני יודע שתעשה ככל יכולתך על מנת לחזק את הידידות הנפלאה בין עמינו."

אחריו, שגריר מקסיקו הנכנס, פאבלו מסאדו, הגיש את כתב האמנה לנשיא. הנשיא ביקש להעביר ברכותיו לנשיא מקסיקו ואמר: "אנו מצפים לביקורו בישראל ומקווים שהיחסים בין העמים והמדינות ימשיכו להתחזק״.

השגריר הודה לנשיא וציין את הכבוד שרוכשים במקסיקו לקהילה היהודית במדינה. "הידידות בין מקסיקו וישראל היא ארוכה, חזקה ואיתנה. לקהילה היהודית במקסיקו תפקיד חשוב בכלכלה שלנו, ובתחומים נוספים בחברה שלנו".

שגריר גינאה הנכנס, אמרה קמארה, שימלא את תפקידו מפריז, הגיש את כתב האמנה לאחר 50 שנה של נתק ביחסים הדיפלומטיים. הנשיא ברך על חידוש היחסים, ואמר: "ישראל רואה באפריקה את העתיד. היחסים עם אפריקה בכלל ועם ארצך בפרט חשובים ביותר ואנו רואים בהם אינטרס הדדי מובהק".

הנשיא התייחס לאתגרי הטרור המשותפים לעולם החופשי כולו, והוסיף: "לישראל אין מלחמה עם האסלאם. לא הייתה, אין ולא תהיה. אנחנו עושים כל מאמץ על מנת שחופש האזרח יהיה הדבר הראשון במעלה".

"היחסים ביננו נותקו לזמן ארוך, ארוך מידי. זמן שמנע מאתנו ללמוד מהניסיון שלכם," אמר השגריר לנשיא והוסיף: "אני עוקב אחרי ההיסטוריה של העם שלכם והוא יכול להיות אור לעולם."

השגריר הדגיש כי הוא נחוש לקדם את היחסים בין המדינות ואמר: "גינאה פתוחה, היא רוצה לשתף פעולה ובעיקר להיות הציר דרכו ישראל תגיע לשאר הארצות באפריקה, בשביל שיתוף פעולה פורה."

שגריר סנגל, טאלה פול, שימלא את תפקידו מקהיר, התייחס לשיתופי הפעולה בתחום החקלאות והביטחון בין המדינות, והדגיש את חשיבות חידושם לאחר המשבר בין המדינות כתוצאה מהחלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם.

"אני בא כשגריר סנגל וגם כידיד אמת. ישראל הייתה הראשונה שהכירה בעצמאות סנגל, ומאז יש ביננו יחסים מאוד טובים,״ אמר השגריר והוסיף, "ב1961 כשחגגנו את יום העצמאות הראשון, ישראל כיבדה אותנו כששלחה משלחת מאוד גדולה. המשלחת אולי לא הייתה גדולה מבחינת ההיקף שלה אלא מהאישים שהיו בה ובראשם, יצחק רבין ז"ל."