ריב בין ארגוני הנשים על סרטון השנאה

ארגוני נשים רבים ביניהם – למי מגיע קרדיט על קמפיין ט"ו באב שמציג גברים כרוצחי נשים?

גיל רונן , י"ט באב תשע"ז

פמיניזם: אילוסטרציה
פמיניזם: אילוסטרציה
צילום: iStock

גברים רבים – ולא מעט ילדים ונשים – נפגעו מקמפיין של ארגוני נשים שתוזמן במתכוון לט"ו באב.

במקום מסר של אהבה, הקמפיין העביר מסר של שנאה והפחדה, ועשה זאת בצורה בוטה, תוך שהוא משלב אמירות של ילדים על האהבה בין הוריהם, עם אמירות של נשים על אמהותיהן שנרצחו.

במסגרת הקמפיין הועברו זרי פרחים – שנטען כי הם נלקחו מקבריהן של נשים שנרצחו – לחברי כנסת.

כעת מתברר כי בין ארגוני הנשים לבין עצמם ישנה מריבה מרה לגבי מסע הפרסום. לא לגבי השחרת הגברים והמסר הבוטה שנועד לקלקל את אווירת ט"ו באב – לגבי זה יש כנראה הסכמה מקיר לקיר – אלא לגבי השאלה, למי מגיע הקרדיט.

פעילות מטעם ארגון הקרוי "תזכור" טוענות שארגון ויצו ניכס לעצמו את הקמפיין, למרות שלא יזם אותו אלא הצטרף אליו באיחור. "תזכור" אף הוריד את הסרטון מעמוד הפייסבוק שלו.

לדברי הפעילות, היוזמה לקמפיין החלה מחברת הפרסום גיתם, שפנתה אל "תזכור" עם הרעיון לפני כמה שבועות. "אנחנו בתזכור התגייסנו מיד", כתבה מרים גברעם בפייסבוק. הארגון קישר בין גיתם לבין "ארגון משפחות נרצחים ונרצחות", ואל נשים שאימהותיהן נרצחו.

"בשלב מתקדם של הפקת הפרויקט, נודע לנו שבנוסף אלינו ואל עמותת המשפחות יצטרפו לפרוייקט ויצו", הוסיפה. "אבל ויצו לא הסתפקו בכך ודרשו תחילה ששמם יהיה היחיד שיופיע בקמפיין. כן – ארגון ויצו ביקש להשמיט את שמו של עמותת המשפחות – אותם משפחות שבשמם ולזכרן של יקרותיהן הקמפיין מתבצע מלכתחילה. לאחר שחברת גיתם נעמדה על רגליה האחוריות ניאותו בויצו לצרף את שמם ביחד עם תזכור ועמותת המשפחות".

ערב יציאת הקמפיין לאור, טענה גברעם, התבקש הארגון שלא להעלות את הסרטון לפני ויצו. "בסדר. בלענו את הצפרדע, המתנו בסבלנות עד שהסרטון עלה בדף הפייסבוק של ויצו... ואז העלנו אותו לדף הפייסבוק של תזכור, לא לפני שטרחנו לציין כי השיתוף עם ויצו לא נעשה לא על דעתנו ולא על רוחנו. תוך פחות משעה התבקשנו להוריד את הדיסלקמייר שכתבנו על ויצו ונמסרו לנו במקביל דברים קשים שבשל החשש להמשך הפגיעה לא אכנס לפירוטם".

"ובכן, איננו יכולות לעשות שקר בנפשנו ולא לציין את מורת הרוח שלנו מההתנהלות של ארגון ויצו בפרשת חטיפת ילדי תימן והבלקן. על כן, בחרנו בלב כבד להסיר את הסרטון מהעמוד של תזכור". כתבה גברעם. "ויצו מוכחים שוב ושוב ושוב שמדובר בארגון בריוני שאינו בוחל באיומים וטקטיקות שבשפה נקיה אקרא להן 'לא ראויות' על מנת להאדיר את שמו ולמצב את מקומו, כוחו ועליונותו. ואני, לעולם לא אשתף אתם פעולה".

תגובת ויצו: ארגון ויצו שמח על שיתוף הפעולה החשוב בין הארגונים השונים ואין לנו צל של ספק שאם נדע להמשיך ולשתף פעולה ולעבוד יחדיו נוכל לייצר שינוי אמיתי בזירת קידום מעמד הנשים בישראל בכלל, ומלחמה בתופעת האלימות במשפחה בפרט.

הכותב הוא יו"ר תנועת המשפחה.