אושר סופית: חריש תגדל

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: ''לא ירחק היום בו חריש תמנה 100 אלף תושבים ותהיה עיר ואם בישראל''.

עדו בן פורת , ט"ז באב תשע"ז

יואב גלנט
יואב גלנט
צילום: דוברות

המועצה הארצית לתכנון ובניה אישררה היום (שלישי) את הרחבת השטח המוניציפלי של חריש ב-2,000 דונם.

אלה יתווספו ל- 4,350 דונם הקיימים כיום בתחום הוועדה הנוכחית. זאת לאחר שועדת המשנה של המועצה הארצית לנושאים תכנונים (הולנת"ע) קיבלה את ההחלטה לפני כשבועיים.

הבקשה להרחבת מרחב התכנון של הוועדה המיוחדת באה לאחר שמרחב התכנון הנוכחי של הוועדה מוצה תכנונית ובמסגרתו תוכננו כ- 12,500 יח"ד. מרבית יח"ד כבר שווקו ומרביתן מצויות בתהליכי בינוי של אלפי יח"ד. יצוין כי עד כה הוציאה הוועדה המיוחדת חריש למעלה מ- 8,000 היתרי בניה.

תוספת השטח הנוכחית לוועדה המיוחדת תאפשר תכנון והקמה של כ- 5,000 יח"ד נוספות וכן שטחי מסחר ותעסוקה נרחבים וכל מערך מוסדות הציבור והחינוך הנדרשים לתוספת האוכלוסייה הצפויה בישוב החדש חריש הממוקם בסמיכות למחלף עירון.

התוספת האמורה מהווה שלב נוסף במימוש החלטת הממשלה מדצמבר 2015 המציבה יעד של 100 אלף נפש עבור העיר חריש.

הוועדה המיוחדת לתכנון ובניה חריש הוקמה בשנת 2008 מתוך מטרה לזרז הליכי תכנון ובניה עבור הישוב חריש. זו הפעם השנייה בה מוקמת ועדה מיוחדת לה נתונות סמכויות של ועדה מקומית ומחוזית גם יחד. וועדה מיוחדת הוקמה לראשונה במסגרת הקמת העיר מודיעין וסייעה רבות לזירוז הקמת העיר.

בימים אלו מתנהל מכרז של פרויקט "תכנן ובנה" בחריש, במסגרתו קבלן אחד יזכה בבניית 1,200 יח"ד ותוטל עליו האחריות לדאוג גם לכל התשתיות מסביב. בשיטה זו, תהיה ירידה משמעותית בפרק זמן הבנייה והדיירים ייכנסו לדירה בסביבה בנויה.

שר הבינוי והשיכון האלוף (מיל') יואב גלנט אמר כי "חריש היא העיר העתידית של ישראל. לכן בחרנו בה לשמש כפיילוט לתכנית 'תכנן ובנה'. זאת הסיבה גם לחשיבות החלטת המועצה הארצית לתכנון ובניה היום. לא ירחק היום בו חריש תמנה 100 אלף תושבים ותהיה עיר ואם בישראל. נמשיך לפתח את העיר ולהשתמש בשטח זה לפתרון נוסף למשבר הדיור בישראל".