מתקדם החוק להתקנת מצלמות בתי אבות

ביוזמת שר הבריאות ליצמן הוגש תזכיר החוק להתקנת מצלמות בבתי אבות. ''אף נפש לא יכולה להישאר אדישה להתעללות כזאת בחסרי ישע''.

רעות הדר , י"ז באב תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: istock

בעקבות מספר מקרי התעללות קשים ואכזריים מצד צוות מטפל כלפי מאושפזים קשישים בבתי חולים סיעודיים, הוביל שר הבריאות יעקב ליצמן מהלך שמטרתו לחייב כל בית חולים גריאטרי או מוסד סיעודי בו שוהים קשישים חסרי ישע - להתקין ולהפעיל מצלמות למעקב.

שר הבריאות ליצמן אמר כי "התיעודים שהגיעו אליי היו מזעזעים בחומרתם. אף נפש אדם לא יכולה להישאר אדישה להתעללות שכזאת בחסרי ישע, ואם יש פתרון טכנולוגי שאפשר להשתמש בו על מנת למנוע את התופעה – אנחנו ניישם אותו באופן מיידי''.

לדבריו מוסד סיעודי שלא יהיו בו מצלמות בהתאם לחוק, לא יקבל רישיון ויסגר. ''הדבר יביא לצמצום מיידי של מקרי אלימות. אנחנו נדאג יחד עם חברי הממשלה לתקצוב דחוף של הנושא. אסור בתכלית האיסור שתמונות כאלו יחזרו. אנחנו נכבד ונבטיח את הביטחון של הסבים והסבתות שלנו".

במשרד הבריאות הסבירו כי מטרת החוק היא להשיג הרתעה שתסייע במניעת פגיעה במאופזים, ברווחתם ובשלומם; לאתר מקרי פגיעה באמצעות בקרה; ויכולת שימוש בתיעוד פגיעה שאירעה לצורך חקירה וענישה.

מצלמות יותקנו הן במרחב הציבורי שבמחלקות והן במרחב הפרטי ויאפשרו השגחה בכל זמן בו המאושפז שוהה במחיצת מטפל.

החובה להתקין מצלמות והוראות ביחס לאופן בו יופעלו, יוסדרו בתקנות, אשר הסמכות להתקינן תיקבע בתיקון המוצע לפקודת בריאות העם, 1940. התיקון סמיך את שר הבריאות לקבוע בתקנות הוראות לעניין מנגנון ההסכמה או ההתנגדות של מאושפזים להצבת מצלמות, ובפרט ביחס למאושפז שאינו מסוגל להבין בעניין ושלא מונה לו נציג חוקי המוסמך לקבל החלטה עבורו.