''אליצור נמלט מיד לאחר ההרשעה''

עו"ד ציון אמיר שייצג את היהודי שהורשע בהריגת ערבי ונמלט מישראל, הגיב להחלטת ברזיל להסגירו. "שוטרים ישראלים ילוו אותו לישראל".

בני טוקר , י"ט באב תשע"ז

עו"ד ציון אמיר
עו"ד ציון אמיר
צילום: אלירן אהרוןטוען....

עו"ד ציון אמיר ייצג לפני 13 שנה את יהושע אליצור, תושב השומרון שהורשע בהריגת ערבי בשנת 2004 ונמלט מישראל לברזיל. השבוע הסכימה ברזיל להיענות לבקשת ישראל להסגיר לידיה את אליצור.

בשיחה עם ערוץ 7 מזכיר עו"ד אמיר כי אליצור טען לאחרי התקרית שהירי לעבר הנהג הערבי היה לצורך הגנה עצמית, "אני הייתי העורך דין שלו ואחת הטענות על פי כתב האישום היתה שהוא ביצע את הירי ממרחק רב כשהוא משתמש בנשקו האישי.

''הטענות של אליצור היו שפתאום הגיח רכב טנדר עם פלסטינים מתוך השטח והוא חשש שמדובר בפעילות של גורמים עוינים, ובנסיבות שעוררו אצלו חשש גדול ולכן הוא ביצע את הירי. בית המשפט סבר שהירי היה בנסיבות לא מוצדקות והרשיע אותו בעבירת הריגה".

לדבריו היעלמותו של אליצור היתה מפתיעה, "אני ייצגתי אותו בבית המשפט המחוזי בתל אביב בפני השופט דוד רוזן ולאחר שהשופט קבע בהכרעת הדין שהירי היה בלתי מוצדק והרשיע אותו בעבירה של הריגה, עוד לפני שנשמעו הטיעונים לעונש, יהושע אליצור לא הגיע לדיון ומאז למעשה נעלמו עקבותיו עד שאותר על ידי הרשויות בברזיל".

עו"ד אמיר מעריך שאם אליצור אכן יוסגר, הדיון לטיעונים לעונש שלא התקיים לפני 13 שנה יתקיים כעת, "אם הוא אכן יוסגר אני מניח ששוטרים ישראלים יטוסו לברזיל ושם יקבלו אותו בפתח המטוס וילוו אותו לישראל.

"כאן יקבעו תאריך לדיון לטיעונים לעונש. כמובן שתישמר לו זכות הערעור. מדובר אמנם בתיק ישן - 13 שנים אחורנית - אבל התיק היה מצוי כל הזמן תחת מעקב של אנשי הפרקליטות שכנראה עשו מאמץ עיקש לעלות על עקבותיו ולבקש את הסגרתו".